Minister finansów sztucznie zaniża wartość luki VAT-owskiej, by pokazać rzekomy sukces rządu Donalda Tuska
Minister finansów, Andrzej Domański, zaniża wartość luki VAT-owskiej, aby wykazać sukces rządu Donalda Tuska. Eksperci zauważyli, że resort finansów przyspieszył zwroty podatku VAT, co w wyliczeniach pomniejsza lukę.
Luka VAT to kwota, która miała trafić do budżetu państwa na podstawie szacunkowych zobowiązań przedsiębiorców, a która w wyniku unikania opodatkowania czy przestępstw skarbowych na dużą skalę nigdy do budżetu nie trafiła. Zdaniem ministra finansów luka VAT-owska jest skutecznie ograniczana.
„W ciągu ostatnich lat rządu PiS-u luka VAT wystrzeliła do 13,5 proc. Już w pierwszym roku rządów Donalda Tuska luka Vat spadła do 6,9 procent” – wskazał Andrzej Domański.
Luka VAT spada. Krok po kroku budujemy silną Polskę. pic.twitter.com/CjBqCIbtBw
— Andrzej Domański (@Domanski_Andrz) May 21, 2025
Wyliczenia ministra finansów są przekłamane.
„Sztucznie zawyżył Pan lukę VAT za 2023 i zaniżył za 2024 roku, a to tylko dzięki sztuczkom księgowym w postaci przyspieszonych zwrotów. Przyspieszone zwroty VAT o 11 miliardów zł zwiększyły o tyle lukę w VAT w 2023r. i o tyle samo zmniejszyły w 2024 roku – zauważyła Agata Jagodzińska, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej.
‼️Szanowny Panie Ministrze ,
Przejdźmy do faktów.
Po pierwsze sztucznie zawyżył Pan lukę VAT za 2023 i zaniżył za 2024r., a to tylko dzięki sztuczkom księgowym w postaci przyspieszonych zwrotów.
Przyspieszone zwroty VAT o 11 miliardów zł zwiększyły o tyle lukę w VAT w… https://t.co/SNOWNjhEFf pic.twitter.com/YcknCgvVOM
— Agata Jagodzińska (@AgataJagodzisk1) May 21, 2025
Jednocześnie minister finansów w swoich obliczeniach nie uwzględnił tarczy antyinflacyjnej i tarczy energetycznej.
– W związku z tym, żeby porównywać rok 2023 do 2024, należałoby je oczyścić z tak zwanych zdarzeń jednorazowych, których nie da się porównać i dopiero wtedy porównywać te dane. Tak jak mówię, zabiegi księgowe, tarcza antyinflacyjna, to są elementy, które obniżały dochody z tytułu podatku VAT w roku 2023 – mówił Mariusz Kękuś, ekonomista.
Gdyby nie kreatywna księgowość ministra finansów, luka wynosiłaby nie 6,9 proc., ale mogłaby sięgnąć nawet 10-ciu proc. Luka VAT-owska to problem, którego nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować. Jedną z podstawowych przyczyn jest nierespektowanie prawa przez przedsiębiorców.
– Ta luka jest zdecydowanie wyższa, ponieważ głównym źródłem tej patologii, luka jest patologią, jest to, że zwroty są dokonywane bez dostatecznej kontroli – oznajmił prof. Witold Modzelewski, ekonomista, współtwórca podatku VAT.
Dalsze pogłębianie luki VAT będzie obniżać wpływy do budżetu państwa, a już dziś rząd mierzy się rekordowym deficytem bliskim 300 mld złotych. To może być argumentem dla rządu do cięć budżetowych.
TV Trwam News