fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymała cztery osoby wyłudzające VAT za pomocą fikcyjnych faktur

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, w tym trzy na gorącym uczynku, zajmujące się wyłudzaniem podatku VAT za pomocą fikcyjnych faktur – dowiedziała się PAP. Za faktury na kwotę 10 mln 435 tys. zł chciały one dostać ponad 1 mln 406 tys. zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział w piątek PAP, że akcję specjalną zatrzymania czterech przedsiębiorców z terenu woj. wielkopolskiego przygotowali i przeprowadzili agenci z poznańskiej delegatury Biura.

„Agenci CBA przeszukali mieszkania i firmy zatrzymanych oraz biura rachunkowe, gdzie zabezpieczyli dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z domniemaną przestępczą działalnością zatrzymanych osób” – powiedział PAP Brodowski.

Zatrzymani usiłowali też wprowadzić do obiegu fikcyjną umowę pożyczki na 12 mln zł za podobną kwotę – 1 mln 440 tys. zł. Według śledczych umowa miała umożliwić wypranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, głównie z wyłudzeń podatku VAT. Agenci CBA udaremnili tę operację – zaznaczył w rozmowie z PAP naczelnik.

Po zakończeniu wszystkich czynności zatrzymani zostaną przekazani do wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu – podał Brodowski w rozmowie z PAP. Tam mają usłyszeć zarzuty – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj