fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby, które miały wystawiać fikcyjne faktury i wyłudzać zwrot VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby z grupy, która miała wystawiać fikcyjne faktury i wyłudzać zwrot VAT- dowiedziała się PAP. Postawiono też lub uzupełniono zarzuty siedmiu innym osobom. Łącznie w tej sprawie przewija się 45 osób.

Wydział komunikacji społecznej CBA powiedział w czwartek PAP, że zatrzymań dokonali agenci z bydgoskiej delegatury Biura.

„To kolejne zatrzymane przez CBA osoby uczestniczące w wystawianiu nierzetelnych faktur kosztowych warszawskim przedsiębiorcom” – zaznaczył wydział.

Według śledczych w sumie grupa wystawiła co najmniej kilkanaście tysięcy faktur, które pozwoliły na uszczuplenia podatkowe w kwocie przewyższającej 70 mln zł.

„W ostatnim czasie w nadzorującej śledztwo CBA Prokuraturze Okręgowej w Suwałkach (woj. podlaskie) przedstawiono i uzupełniono zarzuty kolejnym dziewięciu osobom, z czego dwie zostały zatrzymane przez agentów Biura” – podał w rozmowie z PAP wydział.

W śledztwie wszczętym na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA przedstawiono dotychczas zarzuty 45 podejrzanym, przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań, zabezpieczono dokumentację księgową oraz elektroniczne nośniki danych.

Wydział zaznaczył, że sprawa ma wiele wątków, a zgromadzone materiały są w dalszym ciągu badane przez śledczych; planowane są też kolejne czynności, bo sprawa nadal się rozwija.

Główny wątek śledztwa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT poprzez wystawianie i wprowadzanie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT oraz praniem pieniędzy pochodzących z tej działalności.

W transferze środków pochodzących z przestępstwa udział poza firmami polskimi, brały też spółki cypryjskie, brytyjskie i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podał wydział w rozmowie z PAP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl