fot. PAP/Piotr Nowak

W Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy działalności Centralnej Biblioteki Wojskowej

W Warszawie odbyły się uroczystości stulecia działalności Centralnej Biblioteki Wojskowej połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego.

Centralna Biblioteka Wojskowa została powołana w 1919 r. z polecenia marszałka Józefa Piłsudskiego. Instytucja miała kształcić nowych oficerów – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

– Józef Piłsudski dobrze wiedział, jak ważne dla odrodzonej Polski, dla wspólnoty narodowej i państwowej, a także dla jej siły zbrojnej jest stworzenie instytucji, gdzie będzie można pozyskiwać wiedzę o przeszłości – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

W czasie II wojny światowej biblioteka utraciła 99 proc. swoich zbiorów. Aktualny księgozbiór liczy ponad 600 tysięcy jednostek bibliotecznych i jest unikatowy w dziedzinie wojskowości. Wczoraj odbyły się uroczystości stulecia działalności Centralnej Biblioteki Wojskowej. Ich zwieńczeniem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej marszałka Piłsudskiego.

W liście do uczestników uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, podkreślał rolę Marszałka w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

– Marszałek Józef Piłsudski w doniosłym 1918 roku i w latach kolejnych wziął na swe barki ciężar nadludzki, by dopiero co odtworzone, słabe państwo, targane politycznymi sporami osłonić tarczą polskiego wojska i ustrzec przed licznymi zagrożeniami – napisał w liście dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN-u dodał, że Piłsudski był jednym z tych, którzy nigdy nie przestali wierzyć w Polskę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl