Warszawa: Odbyło się spotkanie szefów sądów konstytucyjnych państw Europy Środkowowschodniej

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się spotkanie szefów sądów konstytucyjnych państw Europy Środkowowschodniej. Polska ma wielowiekowe tradycje konstytucyjne i my doskonale rozumiemy, czym jest konstytucja – mówił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w przemówieniu przed rozpoczęciem wydarzenia.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in., że polskie tradycje konstytucyjne są jednymi z najstarszych w Europie. Wyraził przekonanie, że szanowany jest Trybunał Konstytucyjny i jego wyroki jako najwyższej instancji odwoławczej i decyzyjnej. Ten porządek konstytucyjny nie powinien być naruszany – dodał.

Przywileje królewskie, które były nadawane, ale również prawo zwyczajowe. Na przestrzeni wieków, począwszy bardzo wyraźnie od XIV w., postępujące ustawodawstwo związane z tworzeniem porządku konstytucyjnego wraz ze zwieńczeniem tego w naszej wielkiej ustawie – z Konstytucją 3 Maja na czele. To wszystko świadczy o tym, iż Polska ma wielowiekowe tradycje konstytucyjne. My doskonale rozumiemy, czym jest konstytucja, czym są trybunały konstytucyjne, sądy, jaką rolę odgrywają w ustroju, jak ważną i fundamentalną rolę odgrywają w porządku prawnym i politycznym całego ustroju państwowego – mówił Mateusz Morawiecki.

Debatę otworzyła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Podkreśliła, jak ważna i niezbywalna jest rola narodu. „To naród jest suwerenem – nie można o tym zapominać” – powiedziała prezes TK.

To naród poprzez swoich przedstawicieli, a więc w parlamencie, władzy wykonawczej, czyli w rządzie, jak również w wymiarze sprawiedliwości, zleca tym przedstawicielom wykonywanie pewnych funkcji, i że nie my jesteśmy kreatorami, tylko naród. Społeczeństwo jest kreatorem tych funkcji, które mamy wykonywać. Wszyscy, którzy odpowiadamy za poszczególne segmenty władzy, powinniśmy o tym pamiętać. Mam wrażenie, że w dzisiejszych trudnych czasach, niestety, często o tym zapominamy; zapominamy o tym, że jesteśmy przedstawicielami narodu i w jego imieniu sprawujemy wszystkie swoje funkcje – zwróciła uwagę Julia Przyłębska.

Sześciu szefów sądów konstytucyjnych z Europy Środkowowschodniej uczestniczyło w dyskusji dotyczącej roli sądu konstytucyjnego we współczesnym państwie.

Na zaproszenie prezes TK Julii Przyłębskiej do Warszawy przybyli przewodniczący sądów konstytucyjnych Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Węgier i Gruzji.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl