fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] J. Mosiński: Chcemy, żeby prawne regulacje nie pozwalały na podważanie statusu legalnie wybranych sędziów

Przede wszystkim mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której część sędziów podważa – zupełnie nie wiem, dlaczego – status sędziów, którzy orzekają w danych sprawach, twierdząc, że są wyłonieni bezprawnie, podważają funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy, aby zostało uregulowano jasno i precyzyjnie, że nie można tak postępować – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poseł Zjednoczonej Prawicy Jan Mosiński. Odniósł się w ten sposób do zmian w wymiarze sprawiedliwości, jakie chce wprowadzić rząd Zjednoczonej Prawicy.

Trwa posiedzenie Sejmu, podczas którego głównym tematem jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy to przede wszystkim dyscyplinowania sędziów.

– Obrady są bardzo burzliwe. Pan marszałek Terlecki upomniał już kilku posłów, że naginają regulamin obrad. Projekt ma uporządkować pewne kwestie w wymiarze sprawiedliwości – podkreślił Jan Mosiński.

O co w Sejmie tyle hałasu i kłótni?

– Chodzi przede wszystkim o dwie kwestie. Przede wszystkim mamy obecnie do czynienia z sytuacją, w której część sędziów podważa – zupełnie nie wiem, dlaczego – status sędziów, którzy orzekają w danych sprawach, twierdząc, że są wyłonieni bezprawnie, podważają funkcjonowanie KRS czy TK – powiedział poseł.

Jak akcentował poseł Zjednoczonej Prawicy, rządzący dążą do uporządkowania sytuacji właśnie przez wprowadzenie reformy w ustawie.

– Chcemy, aby zostało uregulowano jasno i precyzyjnie, że nie można tak postępować. To margines sędziów. Większość chce pracować w spokoju i nie angażować się w tego typu rozgrywki – wskazał Jan Mosiński.

To jednak nie jedyna kwestia, którą – według posła Jana Mosińskiego – należy uporządkować.

– Drugą istotną kwestią jest sprawa wyłonienia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Uważamy, że powinna występować równość sędziów, więc każdy z sędziów powinien mieć prawo zgłosić swojego kandydata na to stanowisko – podkreślił.

Całą rozmowę z pos. Janem Mosińskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl