Opublikowano projekt noweli ustawy o KRS

Jest projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dokument przygotowany przez resort sprawiedliwości został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt wprowadza zasadę, że członkiem KRS można być tylko przez jedną kadencję, a nie – jak dziś – na maksymalnie dwie. Przepis przejściowy przewiduje wygaszenie (4 miesiące po wejściu noweli w życie) kadencji sędziowskich członków Rady.

W drodze wyjątku osoby pełniące funkcje w Radzie po raz pierwszy mogłyby kandydować w wyborach do KRS po wygaszeniu kadencji – zakłada projekt.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, mówi, że zmiany w KRS są potrzebne. Polityk spodziewa się, że opozycja krytycznie oceni nowe rozwiązania.

­ Jakikolwiek ruch wykonany przez ugrupowanie rządzące dziś Polską będzie krytykowany – nawet bez zapoznania się z projektem ustawy, jak mieliśmy ostatnio możność przekonać się w przypadku ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, kiedy ustawa – obszerny, kilkudziesięciostronicowy akt prawny – pojawił się na stronach internetowych Sejmu i w klika minut później spotkał się z totalną krytyką opozycji. Nie było możliwości zapoznania się nawet z częścią tego aktu prawnego, ale widać krytyka jest zaprogramowana i totalna – wskazuje Stanisław Piotrowicz.

KRS to konstytucyjny organ mający za zadanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Rada liczy 25 członków, m.in sędziów sądów powszechnych, a także czterech posłów, dwóch senatorów i przedstawiciela prezydenta RP.

RIRM

drukuj