fot. PAP/Marcin Obara

Konfederacja wnioskuje o udostępnienie posłom dokumentów ws. uchylenia immunitetu Prezesowi NIK

Konfederacja domaga się transparentności w sprawie uchylenia immunitetu Prezesowi NIK Marianowi Banasiowi, dlatego w Sejmie złożyła wniosek o udostępnienie posłom dokumentów: wniosku prokuratury oraz raportu NIK dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości – poinformował poseł Grzegorz Braun.

Na konferencji prasowej poseł Grzegorz Braun stwierdził, że punktem wyjścia do transparentności postępowania w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi powinno być „ujawnienie kluczowych w tej sprawie dokumentów przynajmniej posłom”, gdyż ci będą zajmować się sprawą we wtorek na posiedzeniu Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a później na posiedzeniu plenarnym.

Dlatego Konfederacja złożyła wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o umożliwienie posłom dostępu do dwóch dokumentów: wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK, oraz raportu NIK dotyczącej działalności Funduszu Sprawiedliwości.

Grzegorz Braun wyraził też przypuszczanie, że wniosek prokuratury „być może” otrzymali posłowie z komisji regulaminowej, ale ogół posłów „nie miał takiej możliwości”.

Mówiąc o raporcie NIK z działalności Funduszu Sprawiedliwości, Grzegorz Braun ocenił, że stanowić on może „istotną okoliczność w sprawie”. Fundusz Sprawiedliwości jest bowiem – stwierdził Grzegorz Braun – „agendą Ministerstwa Sprawiedliwości i narzędziem politycznej przystawki PiS” – chodzi o Solidarną Polskę, koalicjanta PiS, której szefem jest minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Grzegorz Braun powiedział, że kontrola przeprowadzona przez NIK doprowadziła do przyjęcia „bardzo zdecydowanych, negatywnych wniosków” wobec tych, którzy Fundusz Sprawiedliwości prowadzili, nim dysponowali i nadzorowali w strukturze resortu sprawiedliwości.

„Ktoś tutaj może okazać się sędzią we własnej sprawie. Jeśli wniosek o pozbawienie immunitetu prezesa NIK składa Ministerstwo Sprawiedliwości (złożył go Prokurator Generalny – PAP), wobec którego NIK zakończyła postępowanie z wnioskami radykalnie niekorzystnymi dla ministra sprawiedliwości i jego pomagierów, to zachodziłby tu możliwy konflikt interesu” – powiedział Grzegorz Braun.

Dodał, że w sprawie Mariana Banasia, jeśli do uchyleniu immunitetu dojdzie, zostanie zakwestionowane prawo prezesa NIK do pełnienia urzędu jeszcze zanim zapadną wyroki sądowe, ale już na skutek postawienia go w stan podejrzenia przez prokuraturę.

Jednocześnie Grzegorz Braun zapewnił, ze Konfederacja występuje z wnioskiem „w interesie publicznym, obywateli i podatników”.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl