MZ zatroszczy się o niepełnosprawnych i ich opiekunów

Powstanie międzyresortowy zespół, który będzie pracował nad problemami osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – zapowiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W skład zespołu wejdą przedstawiciele kilku resortów m.in. zdrowia, edukacji i rodziny. Jak poinformował minister, prawdopodobnie jeszcze dziś zarządzenie w tej sprawie podpisze premier Beata Szydło.

Minister Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że zespół ma zapełnić kompleksową opiekę osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

– Chodzi o to, żeby całościowo zaprogramować opiekę i solidarną akcję z osobami niepełnosprawnymi, a także z ich opiekunami. Od momentu, gdy do rodziny trafia informacja o niepełnosprawnym dziecku jeszcze nienarodzonym, gdzie trzeba roztoczyć opiekę psychologiczną nad tą rodziną, a w pierwszych dniach życia po urodzeniu dziecka niepełnosprawnego, opiekę nad dziećmi, w tym także opiekę związaną z chorobą tego dziecka. Tutaj dobrym przykładem jest zespół Downa – wyjaśnił Konstanty Radziwiłł.

Briefing zorganizowano w Ministerstwie Zdrowia z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczestniczyła w nim także minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Szefowa resortu edukacji zaznaczyła, że resort jest gotowy być partnerem i znaleźć rozwiązania, które będą satysfakcjonować rodziców, a przede wszystkim będą służyć dzieciom.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj