Mija 70 miesięcy od tragedii smoleńskiej

W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela zakończyła się comiesięczna Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Wiesław Kądziela. Jak podkreślił, Polacy – dzięki miłosiernemu Bogu – potrafili dźwignąć się z popiołów i nieraz odszukać wśród nich prawdziwe diamenty swojego polskiego zarania.

Dziś mija 70. miesięcy od największej tragedii w powojennej Polsce. Obchody tradycyjnie zakończył Marsz Pamięci. Przed Pałacem Prezydenckim uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W homilii ks. prałat Wiesław Kądziela przypomniał fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida zatytułowany „Po to właśnie”. Apelował, aby gestowi przyjęcia popiołu na głowę, towarzyszyło przekonanie o wolności, którą daje Chrystus.

Jest to jeden z powodów naszego spotkania – szukać w sobie i wokół nas motywów wolności, byśmy sobie przypomnieli, jak wygląda życie ludzi wolnych. Pamiętajmy o tym, modląc się za ofiary katastrofy smoleńskiej i modląc się za Ojczyznę, gdy toczy się wielka batalia o naszą tożsamość, tożsamość narodową i chrześcijańską – podkreślił ks. prałat Wiesław Kądziela.

Zauważył, że w najtrudniejszych momentach polskiego narodu nie myliła intuicja.

Doskonale wyczuwaliśmy, kto nam przyjacielem, a kto sprzedawczykiem lub targowiczaninem – akcentował kapłan.

Przypomniał – jak mówił – wciąż aktualne słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane ponad 60 lat temu.

Ojcze Narodów! Gdy dziękuję za przeszłość, proszę – wspomnij na bój, który dziś toczymy, by Polska nie była zalana przez obcą przewrotność, przez materialistyczną brutalność, przez półinteligencką pychę i wyniosłość. To straszna siła, która zwycięża, ogłupiając trwogą nawet mężnych i dobrych. Upomnij się o Naród Twój, którego jesteś Ojcem i Panem – cytował ks. prałat Wiesław Kądziela.

Na zakończenie homilii kapłan zaprosił wiernych do wspólnego odmówienia modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi. „Niech ją usłyszy Bóg na Niebie, niech ją usłyszą w Brukseli, niech popłynie do Nieba z naszych gorących serc” – zaznaczył.

Całość homilii ks. prałata Wiesława Kądzieli wygłoszonej podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej można obejrzeć [tutaj].

W trakcie obchodów głos zabrał premier Jarosław Kaczyński. „O suwerenność trzeba ciągle walczyć. Są tacy – i w Polsce i na zewnątrz – którzy podnoszą na nią rękę” – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Nasze zadanie zostanie spełnione – przynajmniej, jeśli chodzi o prawdę. Jest jeszcze inna kwestia – kwestia uczczenia. Tutaj mamy coraz bardziej realne i piękne plany. Przyjdzie moment, że będziemy mogli powiedzieć – nasza misja została spełniona. Dobrze przysłużyliśmy się sprawie, ale przede wszystkim dobrze przysłużyliśmy się Polsce, dobrze przysłużyliśmy się Ojczyźnie – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbyły się także, m.in. w Gdańsku, Gliwicach, Kaliszu czy Katowicach. W Krakowie w Katedrze Wawelskiej o godz. 16.30 celebrowano Mszę św. w intencji śp. pary prezydenckiej i wszystkich ofiar Katynia. W Poznaniu Eucharystię sprawowano w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Po niej wierni przeszli pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.

10 kwietnia 2010 samolot z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl