fot. PAP/Marcin Obara

J. Kaczyński: Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo

W Trybunale Konstytucyjnym trwa obecnie spór pomiędzy sędziami odnośnie kadencji obecnej prezes. Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo – wskazał prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

Pomiędzy sędziami TK trwa obecnie spór o to, czy kadencja prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej, dobiegła końca. Ci, którzy twierdząco odpowiadają na to pytanie, zapominają, że kadencja mogłaby się już skończyć w myśl przepisów, które weszły w życie już po wyborze aktualnej prezes. Nie mają więc one zastosowania w tym przypadku – mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

„Przepisy o kadencyjności prezesa TK weszły w życie w styczniu 2017 roku. To znaczy, że nie obowiązywały w momencie wyboru Julii Przyłębskiej, czyli w grudniu 2016 roku. Ustawa w dwóch przypadkach przyspieszała wejście w życie pewnych przepisów, tylko to nie były te przepisy dotyczące kadencji prezesa, więc zgodnie z normalnym, prawniczym rozumowaniem a contrario jest oczywiste, że wolą ustawodawcy było to, że ta ustawa będzie obowiązywała od kolejnego wyboru prezesa TK” – zaakcentował Jarosław Kaczyński.

Jak dodał prezes PiS, obecna sytuacja to wynik ambicji pewnych osób, które być może chciałyby zastąpić Julię Przyłębską. To będzie możliwe, ale gdy dobiegnie końca aktualna kadencja, co według obowiązujących przepisów ma nastąpić w grudniu przyszłego roku.

„Krótko mówiąc, cały ten spór jest wymyślony, intencjonalny, a nie ma żadnych podstaw prawnych. Mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy sędziowie, którzy tutaj zajmują tego rodzaju nieuzasadnione stanowisko, jednak wybiorą sprawę racji stanu. Decyzja w tej sprawie jest kwestią racji stanu; tak ważną, że żadne względy, które nie mają podstaw prawnych, a jedynie są elementem osobistych przeświadczeń pewnych osób nie mogą stać na przeszkodzie” – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Przed sędziami Trybunału Konstytucyjnego prace nad wnioskiem prezydenta ws. nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym, Trybunał musi go rozpatrzeć w pełnym składzie.

„Jestem tutaj optymistą, chociaż zdaję sobie sprawę, że różnego rodzaju postawy ludzkie mogą stanąć na przeszkodzie. Aczkolwiek te postawy nie mają żadnego uzasadnienia” – podsumował Jarosław Kaczyński.

W ubiegły piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przesłała opinię do Trybunału Konstytucyjnego, w której przedstawiono argumenty potwierdzające zgodność Ustawy o Sądzie Najwyższym z Konstytucją RP. Uchwalona w styczniu nowelizacja o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl