fot. PAP/Radek Pietruszka

Prokuratura Krajowa przygotowuje wniosek do TK ws. działalności i celów Komunistycznej Partii Polski 

Prokuratura Krajowa przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. działalności i celów Komunistycznej Partii Polski. Na pismo poseł Barbary Bubuli, która wskakuje m.in. że partia ta odwołuje się do zbrodniczej ideologii – odpowiedział zastępca Prokuratora Generalnego Bogdan Święczkowski.

Interpelację poselską przygotowano w oparciu o wniosek Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Krakowa, które wielokrotnie domagało się delegalizacji KPP.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia, przypomina, że Komunistyczna Partia Polski odwołuje się do haseł zbrodniczej ideologii i posługuje się zakazanymi symbolami: sierpa i młota. A wpisano ją do rejestru partii w 2002 r. w demokratycznym państwie.

– Prokuratura Krajowa prowadzi dochodzenie mające na celu stwierdzić, czy Komunistyczna Partia Polski nie przekracza polskiego prawa, to znaczy art. 13 konstytucji, zabraniającego propagowania ideologii totalitarnych: faszystowskiej, nazistowskiej, komunistycznej oraz art. 256 Kodeksu karnego. Jeżeli kilka tygodni temu z satysfakcją przyjęliśmy do wiadomości, że jakaś skrajnie prawicowa organizacja o takim nazistowskim charakterze „Duma i Nowoczesność” została rozwiązana, to ja oczekuję, że teraz bardzo szybko, symetrycznie zostanie rozwiązana Komunistyczna Partia Polski – to nie jest ta przedwojenna KPP, tylko partia zarejestrowana w 2002 roku – mówił dr Jerzy Bukowski.

Warto przypomnieć, że w myśl polskiego prawa tylko Trybunał Konstytucyjny może zdelegalizować partię polityczną. Stąd wniosek przygotowywany przez Prokuraturę Krajową.

RIRM

drukuj