fot. PAP/Paweł Supernak

Trybunał Konstytucyjny – na wniosek premiera – zbada zgodność z konstytucją ustawy o organizacji swojej pracy

Premier Mateusz Morawiecki złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ma to związek ze sporem, który od miesięcy toczy się w Trybunale. Część sędziów uznaje, że wygasła kadencja sędzi Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa TK i odmawia uczestnictwa w pracach sądu pod jej kierownictwem.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że po kilku miesiącach klinczu w Trybunale Konstytucyjnym, w KPRM zapadła decyzja, że warto złożyć do TK wniosek dot. ustawy o organizacji pracy tegoż Trybunału.

– To właśnie w tej ustawie znajdują się zapisy, które mówią o tym, że tzw. pełen skład, który może rozstrzygać sprawy charakteryzujące się takim właśnie wymogiem, to 11 sędziów. W dzisiejszych okolicznościach i w okolicznościach wcześniejszych wiadomo, że może to być mniejsza liczba sędziów, która będzie w stanie rozstrzygnąć dany wyrok, ale oczywiście nie nam przesądzać, czy tak będzie. Kwestia dotyczy przede wszystkim art. – jeśli dobrze pamiętam – 37 ust. 2 tejże ustawy. Jeżeli Trybunał zdecyduje o rozpatrzeniu naszego wniosku, to decyzja TK będzie ostateczna w tym względzie – podkreślił premier RP.       

Mateusz Morawiecki przypomniał również, że w czasach opozycji pełen skład to było 9 sędziów.

Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, przewidującego zmniejszenie liczby sędziów potrzebnych m.in. do pełnego składu Trybunału.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl