fot. PAP/Rafał Guz

Sejm: Komisja Spraw Zagranicznych zebrała się ws. Komisji Weneckiej

Platforma Obywatelska nie odpuszcza sprawy Trybunału Konstytucyjnego. Dziś na wniosek tej partii zebrała się właśnie sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Ma ona wysłuchać informacji szefa polskiej dyplomacji ws. jego korespondencji z Komisją Wenecką nt. zmian ustawy o Trybunale.

Poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych ocenia, że działania posłów Platformy Obywatelskiej świadczą o tym, że są oni w ciągłym stanie histerii.

– Po nieudanej próbie podgrzania atmosfery w Parlamencie Europejskim i sukcesie pani premier Beaty Szydło, niedawno też nie udało się doprowadzić do debaty w Radzie Europy. I teraz posłowie PO patrzą z nadzieją w kierunku Komisji Weneckiej. Przecież minister Waszczykowski zwrócił się do KW z prośbą o odniesienie się do zmian w TK. Z tego, co wiemy, w marcu Komisja wypowie się w tej sprawie – i w tej chwili zwoływanie specjalnej komisji spraw zagranicznych? Ja nie wiem, do jakiego stopnia pan minister będzie mógł szczegółowo przekazać informacje z korespondencji – powiedział poseł.

Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo – jest organem doradczym Rady Europy. Pod koniec grudnia minister Witold Waszczykowski zwrócił się do niej o opinię nt. zmian w Trybunale.

W celu opracowania opinii do Polski na początku lutego przyjedzie delegacja członków RE z jej szefem na czele. Spotka się ona z przedstawicielami prezydenta, ministerstwa sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Sejmu, Krajowego Rejestru Sądowego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

RIRM

 

drukuj