Warszawa: spotkanie prezydentów Polski i Chorwacji

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Warszawie z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Głównym tematem rozmów ma być m.in. zacieśnianie współpracy infrastrukturalnej i politycznej w ramach koncepcji międzymorza.

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego współpraca ma mieć charakter konkretnych, wspólnych przedsięwzięć w dziedzinach bezpieczeństwa energetycznego, infrastruktury transportowej i informacyjnej oraz ochrony środowiska.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, zwraca uwagę, że w rejonach Chorwacji przemiesza się kilkaset tysięcy imigrantów. W tym kontekście ekspert wskazuje, że jest to poważne wyzwanie.

– Pierwszym krajem wystawionym na skutki tego wyzwania jest Chorwacja. Sądzę zatem, że z racji interesu jaki ma Polska w stabilności na Bałkanach (gdzie każda destabilizacja otwierała możliwość politycznej penetracji ze strony Rosji, co przecież pamiętamy z  lat 90.) współpraca Polsko-Chorwacka w takim wymiarze geostrategicznym – bo oczywiście Polska nie ma tam instrumentów oddziaływania w sensie rozstrzygającym – wspólne zwracanie uwagi na arenie międzynarodowej na problem tego regionu, wzajemne wspieranie się polityczne, a pewnie także techniczne – policyjno-wojskowe w zakresie strzeżenia granic zewnętrznych obszaru UE – może być przedmiotem bardzo praktycznej współpracy. Bardzo dobrze, że oba kraje są na taką współpracę otwarte – podkreśla dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Po południu prezydent Chorwacji złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Weźmie także udział w otwarciu Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego.

Prezydent Grabar-Kitarović spotka się również z premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć chorwackich gości.

Natomiast w piątek  prezydent Chorwacji wygłosi wykład w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl