KE przedstawi propozycję dot. rozmieszczenia uchodźców

Szef KE Jean-Claude Juncker ma dziś przedstawić nową propozycję dotyczącą rozmieszczenia w krajach UE 120 tys. uchodźców i imigrantów. Już w maju KE zaproponowała relokację 40 tys. uciekinierów. To oznacza, że w sumie kraje unijne miałyby podzielić między siebie 160 tysięcy osób, pochodzących głównie z Syrii i Erytrei, ale także z Iraku i Afganistanu.

Komisja Europejska chce podzielić uchodźców według ustalonych z góry kwot. Z nieoficjalnych wyliczeń wynika, iż najwięcej uchodźców miałyby przejąć Niemcy – w sumie ponad 40 tys. Francja przyjęłaby ponad 30 tys. osób, a Hiszpania – ponad 19 tys. Polska miałaby przyjąć blisko 12 tys. uchodźców.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył wczoraj w Krynicy Zdroju, że nie zgadza się z narzucaniem tzw. systemu kwotowego. Dotychczas premier Ewa Kopacz w imieniu Polski deklarowała dobrowolne przyjęcie 2 tys. osób, jednak wczoraj oświadczyła, że możliwości naszego kraju są w tym zakresie większe.

Poseł PiS-u Dorota Arciszewska-Mielewczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mówi, że Polska powinna mieć jasne i jednoznaczne stanowisko dotyczące, m.in. liczby uchodźców. Poseł dodała, że w tej sprawie potrzebne jest także systemowe rozwiązanie.

– Przecież to są koszty wyżywienia, koszty umieszczenia ich w przygotowanych wcześniej pomieszczeniach, budynkach. To konkretne koszty w budżecie państwa. To są rozwiązania, które dotyczą dzisiaj części uchodźców, ale ci uchodźcy mają swoje rodziny. To każde domniemywać na przyszłość, ile osób jeszcze miałoby przyjechać. Poza tym ja oczekiwałabym od naszych przedstawicieli z UE, np. pana Donalda Tuska, żeby również przedstawiał polską specyfikę, bo my nie wiemy, co się stanie, gdy Rosja wykona następne posunięcie wobec Ukrainy i będziemy mieli falę tysięcy uchodźców również stamtąd  – zwraca uwagę polityk.

Dziś w Polsce ma się odbyć spotkanie w sprawie uchodźców. Premier Ewa Kopacz zaprosiła do rozmów liderów partii sejmowych.

Tymczasem Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat w sprawie uchodźców. Jego głównym przesłaniem jest modlitwa, odpowiedzialność władzy świeckiej i współpraca Kościoła w ramach Caritas. Księża biskupi proszą o modlitwę w intencji pokoju na świecie oraz w intencjach uchodźców, którzy opuścili swoją ojczyznę

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl