fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Prezydent A. Duda o CPK: Potrzebujemy ogromnego portu lotniczego, który przyjmie ogromne ilości żołnierzy i sprzętu

Prezydent ponownie zajął stanowisko w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chce, by inwestycja powstała i przestrzegał przed skutkami jej blokowania. Zdanie na temat CPK zmienia marszałek Sejmu. Trwa też zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim, który zobowiązuje rząd do wybudowania nowego lotniska do 2030 roku.

Prezydent Andrzej Duda, który składał wizytę w woj. wielkopolskim, podnosił obawy, że wielkie inwestycje zaplanowane na najbliższe lata, w tym budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, zostaną zatrzymane.

– Nie wolno na to pozwolić, by ta inwestycja została zablokowana – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że jest kolejka chętnych, którzy chcą skorzystać na zatrzymaniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, i nie mają oni nic wspólnego z polskimi interesami.

– Dzisiaj trwa przepychanka wielkich interesów, bo wielkie lotniska są wcale niedaleko stąd – w Niemczech, wielkie lotniska planują budować w Austrii – podkreślił Prezydent RP.

Społeczne poparcie dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego już przebiło się do polityków koalicji rządzącej, a pod jego wpływem stanowisko zmienił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Z porównań o „budowie narodowego postoju taksówek” dzisiaj mówi, że projekt powinien powstać do końca dekady, a rok 2030 to przecież termin, jaki znalazł się w projekcie obywatelskim, pod którym podpisy zbiera Stowarzyszenie #TAKdlaCPK.

– Bezsensem jest rozbudowa lotniska Chopina do 2029 roku, jeśli w roku 2030 możemy mieć nowe lotnisko – wyjaśnił Maciej Wilk, prezes Stowarzyszenia #TAKdlaCPK.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Maciej Lasek, mówi, że nowy duży hub pod Baranowem oznacza koniec lotniska Chopina, ale chce zdążyć go rozbudować, by co najmniej zwiększyć jego przepustowość o połowę – do 30 mln pasażerów rocznie. Rozbudowa już teraz wiąże się z kosztami liczonymi w miliardach złotych i odłożeniem w czasie projektu CPK.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby celować z oddaniem CPK w tym momencie w okolicach roku 2030. Jest szereg takich przykładów z zagranicy, które pokazują, że lotnisko można wybudować w 5-6 lat, więc nie rozumiem, dlaczego mówimy w tym momencie o latach 2032-2035 – wskazał Maciej Wilk.

Prezydent Andrzej Duda, który w Wielkopolsce spotkał się z samorządowcami, argumentował, że Centralny Port Komunikacyjny jest niezbędny dla polskiego bezpieczeństwa.

– Potrzebujemy ogromnego portu lotniczego, który przyjmie ogromne ilości żołnierzy i sprzętu – wyjaśnił prezydent.

– NATO chce w ciągu 180 dni przewieźć 800 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem w rejon konfliktu (…) i dlatego CPK jest kluczowym elementem polskiej obrony – akcentował Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, publicysta.

Obywatelski projekt #TAKdlaCPK potrzebuje 100 tys. podpisów, by do zajęcia się nim zobowiązany został Sejm.

– Chcemy wezwać władze publiczne do realizacji projektu CPK w kształcie zbliżonym do tego pierwotnie planowanego (…), bo to, co zostało zaplanowane, jest po prostu dobre, i w terminie nie późniejszym niż 2030 rok – zaznaczył prezes Stowarzyszenia #TAKdlaCPK.

Tymczasem spółka Centralny Port Komunikacyjny dalej ma problem ze znalezieniem chętnych na audyty zewnętrzne. Tym razem dotyczyły one m.in. części kolejowej. Dalej światła dziennego nie ujrzały żadne ekspertyzy, na jakie powoływał się premier Donald Tusk, szukając argumentów przeciwko inwestycji.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl