Sejm zajmie się projektem PiS dot. podatku bankowego

W ciągu ostatnich 10 lat banki zarobiły w Polsce około 100 miliardów złotych, z czego większość wytransferowały za granicę – wskazuje poseł Janusz Szewczak. Takim praktykom ma zapobiec przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy ws. podatku bankowego, którym posłowie mają się dziś zająć.

Projekt zakłada, że stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,39 proc. w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to 0,6 proc. PiS spodziewa się, że przychody z podatku wyniosą ok. 5-6 mld zł.

Poseł Janusz Szewczak wskazuje, że podobny podatek obowiązuje już w wielu państwach Europy Zachodniej.

– Nic się nie stanie, jak te tłuste bankowe koty nieco schudną z tego sadełka. Tym bardziej, że mamy jedne z najwyższych stóp procentowych w Europie, jedne z najdroższych kredytów w Europie. W tej chwili wszystkie marże, opłaty bankowe poszły w górę na początku tego roku, kiedy w ogóle o podatku bankowym nie było nawet mowy. Nie ma co straszyć Polaków. Jest cały szereg innych instytucji finansowych niż banki, które z pewnością nie będą podnosiły opłat i cen usług bankowych – podkreśla Janusz Szewczak.

Autorzy projektu – Prawo i Sprawiedliwość w uzasadnieniu podkreślali, że podatek od aktywów banków nie wpłynie na podwyżkę oprocentowania kredytów w Polsce.

Przeciwdziałać temu będą m.in. konkurencja na rynku oraz aktywne działania UOKiK.  Podatek bankowy ma obowiązywać od lutego 2016 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl