Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę na Ukrainie

Zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Wśród tematów, jakie zostały poruszone między prezydentem Polski i Ukrainy znalazły się miedzy innymi projekt budowy gazociągu Nord Stream 2, sankcje przeciwko Rosji czy współpraca między oboma krajami.

Była to pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w charakterze prezydenta w Kijowie.  Rozpoczęła się w poniedziałek późnym wieczorem. Prezydent wraz z małżonką udali się do Bykowni pod Kijowem, gdzie pochowane są ofiary NKWD. Są wśród nich polscy oficerowie z tzw. listy katyńskiej. Para prezydencka złożyła wieniec i zapaliła znicze na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu, a także na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Następnie obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Prezydent Polski oraz prezydent Ukrainy wyrazili stanowczy sprzeciw dla budowy gazociągu Nord Stream 2.

– Panie i Panowie – nie jest to projekt gospodarczy. Jest to projekt polityczny; projekt, który ingeruje w znacznym stopniu w bezpieczeństwo energetyczne naszych krajów i dlatego nie ma możliwości, by go zaakceptować – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci odnieśli się także do polityki międzynarodowej wobec Rosji. Jak podkreślił prezydent Polski, świat nie może rezygnować z sankcji przeciwko Rosji. Tym bardziej, kiedy nic nie wskazuje na to, by porozumienia mińskie miały zostać zrealizowane w przewidzianym terminie, czyli do 31 grudnia.

Andrzej Duda wyraził także chęć, by Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie. Polska uruchomi także dla Ukrainy linię kredytową w wysokości 4 mld zł.

– Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości 4 mld złotych albo 1 mld euro – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się także z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem oraz z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Tak jak podczas każdej zagranicznej wizyty, tak i tym razem prezydent Polski odwiedził naszych rodaków.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl