MSZ Rosji: w Czarnogórze powinno się odbyć referendum ws. NATO

Obywatele Czarnogóry powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w referendum w sprawie przystąpienia kraju do NATO – oświadczyła w środę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według Moskwy w społeczeństwie Czarnogóry jest „głęboki rozłam” w tej sprawie.

„Uważamy, że obywatele Czarnogóry powinni wyrazić swoje zdanie w tej sprawie w referendum” – powiedziała Zacharowa.

Na początku grudnia szefowie dyplomacji krajów NATO zgodzili się zaprosić Czarnogórę do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kraj ma zostać 29. członkiem NATO.

Czarnogóra, której obywatele wciąż pamiętają o bombardowaniach NATO w sąsiedniej Serbii w 1999 roku, jest bardzo podzielona w sprawie Sojuszu. Z sondażu przeprowadzanego na początku października, na grupie tysiąca obywateli, wynika, że 50,2 proc. badanych popiera przystąpienie do NATO, a 49,8 proc. jest temu przeciwne.

Ostatnie rozszerzenie NATO nastąpiło w 2009 roku, gdy do Sojuszu przystąpiły Chorwacja i Albania.

Rosyjskie MSZ nazwało decyzję o zaproszeniu do Sojuszu Czarnogóry krokiem jawnie konfrontacyjnym. Zdaniem Moskwy ten nowy przejaw ekspansji NATO narusza interesy Rosji i zmusza ją do odpowiedniej reakcji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl