Nord Stream II w polskim UOKiK

Podmioty, które chcą budować drugą nitkę gazociągu Nord Stream zwróciły się do UOKiK-u, by wyraził zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa. Urząd poinformował, że taka decyzja wymaga pogłębionej analizy. Chodzi o przyjrzenie się, czy w wyniku transakcji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku gazu w naszym kraju.

Na koncentrację podmiotów – oprócz polskiego UOKiK-u – musi się również zgodzić niemiecki organ ochrony konkurencji.

Poseł Wojciech Zubowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki, mówi, że konsolidacja może być zagrożeniem dla polskiego rynku energetyki.

– Spółka, która złożyła wniosek do UOKiK-u składa się z przedstawicieli firm rosyjskich, niemieckich, brytyjsko-holenderskich czy austriackich i tak naprawdę zgoda na budowę tej inwestycji spowoduje, że pogłębi się nasza zależność energetyczna, m.in. od Rosji. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że budowa drugiej nitki gazociągu będzie zagrażała planom polskich spółek energetycznych, jeżeli chodzi o możliwość późniejszej dystrybucji naszych zasobów energetycznych – podkreśla Wojciech Zubowski.

Działalność przedsiębiorstwa Nord Stream II AG obejmowałaby zaprojektowanie, finansowanie, budowę oraz eksploatację dwóch równoległych rurociągów podmorskich.

Rurociągi te będą biegły z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia nieopodal Greifswald w Niemczech.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl