Projekt Baltic Pipe będzie kontynuowany

Polski Gaz-System oraz duńska spółka Energinet podjęły decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu Baltic Pipe. Zadecydowało o tym powodzenie pierwszego etapu procedury Open Season. Jej celem było zbadanie zainteresowania uczestników rynku tym projektem, a także potwierdzenie ich gotowości do zarezerwowania przepustowości na odpowiednim poziomie.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki zaznacza, że budowa gazociągu sprawi, że Polska stanie się liderem gazowym w naszej części Europy.

– To przełamanie monopolu Gazpromu, nie tylko na dostawę gazu do Polski, ale przełamanie monopolu na dostawę gazu do naszej części Europy. Dzięki projektom takim jak: gazociąg Baltic Pipe, terminal gazowy im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, Polska staje się naturalnym liderem naszej części Europy. Polska staje się liderem, który będzie nie tylko sprowadzał gaz z kierunku północnego lub do terminala gazowego z każdej części świata, ale Polska stanie się miejscem, w którym będą krzyżować się ważne szlaki gazowe naszej części Europy – podkreśla Maciej Małecki.

We wrześniu zaplanowano kolejny etap procedury Open Season. Jej rezultatem ma być zawarcie umów przesyłowych na 15 lat z uczestnikami rynku.

Gazociąg Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 będzie łączył polski i duński system przesyłowy oraz gazociąg Skanled transportujący gaz ziemny ze złóż norweskich.

RIRM

drukuj