PE: będzie debata nt. sytuacji w Polsce

Na początku przyszłego roku Parlament Europejski będzie debatował na temat sytuacji w Polsce. Taką decyzję podjęła Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

Ma to związek z toczącym się w Polsce sporem o wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który ogniskują posłowie opozycji.

Wcześniej o przeprowadzenie debaty na forum Parlamentu Europejskiego wnioskowali m.in. socjaliści, liberałowie, a także Europejska Partia Ludowa, do której należą posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Europoseł Stanisław Ożóg powiedział, że jest to kolejny przykład jak traktowana jest Polska. Polityk w tym kontekście zwrócił uwagę na sytuację we Włoszech.

– W 23. głosowaniu, po półtora roku, parlament włoski wybrał trzech sędziów włoskiego Trybunału Konstytucyjnego. Nikt o tym nie mówił, nikt nie podnosił, że są łamane jakieś prawa demokracji, że jest łamana konstytucja. Natomiast co się stało u nas? To jest skandal, to po prostu pokazanie Polakom „gdzie ich miejsce” w rozumieniu przywódców Europy – Niemców, Francuzów i, niestety, powiem jeszcze: Brytyjczyków. Dlatego, że nic w Europie, w Unii Europejskiej, nie może się zdarzyć bez przyzwolenia przywódców tych trzech krajów – podkreślił Stanisław Ożóg.

Parlament Europejski nie przyjmie rezolucji w tej sprawie, a jedynie oświadczenie Rady UE i Komisji Europejskiej. Styczniowa sesja Parlamentu Europejskiego odbędzie się od 18 do 21 stycznia w Strasburgu.

RIRM

drukuj