Pierwsze czytanie ustawy o służbie cywilnej

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o służbie cywilnej. Nowela przewiduje zniesienie Rady Służby Cywilnej, możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej czy obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania.

Poseł Artur Górski podkreślił, że ustawa porządkuje i naprawia kwestie związane z administracją rządową. Poseł dodał, że poprzedni rząd zdewastował służbę cywilną.

– To niewielka nowela, która likwiduje główne mankamenty systemu. To klucz do skutecznego i sprawnego działania rządu, który chce zrealizować swój program. Rząd musi oprzeć się na ludziach nie tylko kompetentnych, ale także tych, którzy będą się utożsamiać z polityką rządu i nie będą ślepo wykonywać naszej polityki, lecz podejmować zadania i decyzje ze zrozumieniem, a także ideową identyfikacją. Poprzedni rząd chciał złamać kręgosłup administracji rządowej. Zapewne pamiętacie Państwo słynną ustawę o racjonalizacji zatrudnienia, która miała automatycznie redukować administrację, praktycznie bez żadnych kryteriów –  powiedział poseł Artur Górski.

Politycy PO podkreślają, że PiS chce doprowadzić do politycznej czystki w urzędach. Zatrudnienie straci kilka tysięcy osób z największym doświadczeniem.

Po wejściu w życie ustawy, umowy z pracownikami służby cywilnej wygasną po 30 dniach.

RIRM

drukuj