Okrągły stół o sytuacji na rynku zbóż

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje dziś w Warszawie okrągły stół dotyczący sytuacji na rynku zbóż. Na spotkanie zaproszono wszystkie organizacje rolnicze.

Organizację okrągłego stołu poświęconego kryzysowi zbożowemu zapowiedział w ubiegłym tygodniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Minister rolnictwa zaprosił na to spotkanie przedstawicieli wszystkich związków rolniczych, w tym tych, które prowadzą aktualnie protesty. Rozmowy mają dotyczyć problemów ze sprzedażą zboża przez rolników i opróżnieniem magazynów, które są pełne ziarna sprowadzonego z Ukrainy.

Podczas tego spotkania resort rolnictwa ma przedstawić gospodarzom kilka form wsparcia związanego z kryzysem na rynku zbóż.

Rolnicza ,,Solidarność” oceniła, że pomysł organizacji okrągłego stołu jest dobry, ale spóźniony. Przewodniczący związku, Tomasz Obszański, wskazał, iż liczy, że dzisiejsze rozmowy skłonią rząd do zrealizowania postulatów od dawna podnoszonych przez rolników.

– Mówiliśmy o tym, by były udrożnione korytarze, które powinny funkcjonować, które pozwoliłyby przewozić zboże do krajów Europy Zachodniej. Mówiliśmy o tanich liniach kredytowych, o wsparciu do zboża, o tym, żeby Krajowa Grupa Spożywcza zajęła się skupem interwencyjnym, ale mówiliśmy także o funduszu gwarancyjnym. To wszystko, co było mówione, dalej jest realne, a jest realizowane przez rząd w niewielkiej części – zaakcentował Tomasz Obszański.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział, że podczas okrągłego stołu padną propozycje dotyczące eksportu, kredytowania i magazynowania zboża.  Bruksela zgodziła się już na dopłaty do sprzedawanego ziarna, a możliwe są też inne formy pomocy – m.in. dopłaty do transportu i przechowywania zboża.

Posiedzenie okrągłego stołu w sprawie zbóż poprzedzić mają rozmowy ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka, ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem.

Hiszpania to jeden z największych odbiorców ukraińskich zbóż w minionym sezonie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl