fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA po kontroli w Agencji Rozwoju Przemysłu skierowało zawiadomienie do prokuratury

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli w Agencji Rozwoju Przemysłu skierowało zawiadomienie do prokuratury – poinformowało w czwartek Biuro. Funkcjonariusze sprawdzali, czy zgodna z prawem była sprzedaż akcji Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku.

Zawiadomienie skierowano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za proces prywatyzacji kraśnickiej fabryki – poinformowało w czwartek CBA. Według funkcjonariuszy, którzy sprawdzali Agencję, spółkę sprzedano Chińczykom, pomimo wyższej o 39 mln zł oferty słowackiego inwestora.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski mówił  w maju, że kontrolę w ARP podjęli funkcjonariusze lubelskiej delegatury Biura z wydziału postępowań kontrolnych.

„Kontrolę podjęto po świętach wielkanocnych, ma ona potrwać trzy miesiące – do 23 lipca” – powiedział Brodowski. Z czwartkowej informacji CBA wynika, że została przedłużona i zakończyła się 9 września.

Agenci sprawdzali, jak podejmowano i realizowano decyzje o sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji kraśnickiej FŁT.

„W 2012 r. zarząd Agencji, pomimo trwającej w Fabryce restrukturyzacji i jej dofinansowaniu kwotą 20 mln zł zdecydował jednak o sprzedaży posiadanych przez siebie akcji fabryki” – podało CBA po kontroli.

„Zgłosiło się dwóch inwestorów – chiński i słowacki” – zaznaczyło Biuro.

„Przeprowadzona sprzedaż akcji FŁT Kraśnik SA została zrealizowana z naruszeniem obowiązującej w ARP SA +Procedury zbywania akcji+” – ustalili kontrolerzy z CBA.

„Akcje zostały sprzedane chińskiej korporacji za cenę niższą o blisko 39 mln zł od oferowanej przez słowackiego inwestora – skutkiem czego wyrządzona została szkoda w majątku Agencji Rozwoju Przemysłu SA” – ocenili funkcjonariusze z lubelskiej delegatury biura i zawiadomili prokuraturę.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po wojnie – w 1948 roku rozpoczęto tam produkcję łożysk. W 1995 roku fabryka została przekształcona w jednoosobową spółkę należącą do Skarbu Państwa. 2 sierpnia 2013 roku większościowy pakiet akcji kupiła luksemburska firma ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. wchodzącą w skład Tri Ring Group Corporation – wynika z informacji na stronach spółki.

Fabryka podała, że wcześniej – w ramach restrukturyzacji majątkowej – utworzono spółki zależne z ograniczoną odpowiedzialnością – Zakłady Metalowe Kraśnik zajmujące się produkcją na rzecz obronności państwa, w której 100 proc. udziałów sprzedano PHZ „BUMAR” i produkujący elementy toczne i łożyska igiełkowe Zakład Elementów Tocznych Kraśnik, sprzedany koncernowi Tsubaki-Hoover.

Trzecia wydzielona spółka – Elektrociepłownia FŁT produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki i miasta Kraśnika – została sprzedana firmie PRATERM.

PAP

drukuj