fot. twitter.com

Od 1 listopada zacznie obowiązywać split payment

Od 1 listopada w niektórych branżach zacznie obowiązywać split payment. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT. Dokument wprowadza m.in. nową matrycę stawek oraz obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment.

Regulacja ma na celu uszczelnienie branż szczególnie narażonych na wyłudzenia podatkowe. O szczegółach tego rozwiązania mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

To jest takie rozwiązanie, w którym przedsiębiorca wystawiając fakturę dostaje zapłatę za nią na dwa oddzielne rachunki – rachunek specjalny, odnoszący się do wartości VAT, który się mu należy, a także rachunek podstawowy, na który wpływa wartość netto, czyli to, co wynika ze zobowiązania w ramach tzw. transakcji. Później ten VAT, który jest gromadzony na rachunku specjalnym, może być użyty do płacenia zobowiązań wobec Skarbu Państwa bądź też, w przypadku gdy tego podatku VAT zbierze się więcej, to przedsiębiorca może wystąpić o jego zwrot, by wrócił on do normalnego biegu przedsiębiorcy – wskazuje dr Bartoszewicz.

Obowiązkowy split payment będzie stosowany w przypadku faktur, których wartość brutto jest równa lub przekracza 15 tys. zł. Regulacje mają objąć m.in. paliwa, stal, metale szlachetne, a także tablety, smartfony oraz usługi budowlane.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl