fot. twitter.com

Min. Finansów czeka na uwagi i opinie do projektu ustawy ws. Slim VAT-u oraz rozwiązań doprecyzowujących niektóre konstrukcje VAT

Chodzi o projekt noweli o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, który trafił do konsultacji publicznych. Spostrzeżenia można zgłaszać do 7 września.

Projekt o Slim VAT wprowadza zmiany w czterech obszarach: proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym i korzyści finansowe. Nowe przepisy powstały w wyniku dialogu z przedsiębiorcami.

Resort podkreśla, że projekt jest odpowiedzią na postulaty rynku i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Znosi zbędne obowiązki formalne utrudniające prowadzenie firm.

Uproszczanie w systemie podatku VAT to dobry kierunek – ocenił dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

– Podobnie do wprowadzonej kilka miesięcy temu nowej matrycy stawek podatku VAT na poszczególne towary i usługi, tak i to rozwiązanie należy traktować jako etap pośredni w dojściu do modelu, na który wszyscy uczciwi przedsiębiorcy w Polsce czekają. Polega on na jednej stawce podatku VAT, wypośrodkowanej pomiędzy tymi, które mamy obecnie w Polsce. Będzie to zapewne między 15 a 20 procent. Oby te stawki były jak najmniejsze, bo różne kraje Europy już zdążyły stawki podatku VAT obniżyć – zwrócił uwagę dr Marian Szołucha.

Slim VAT, zawierający pakiet uproszczeń dla podatnika, ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl