fot. PAP/Leszek Szymański

B. Sienkiewicz przed komisją śledczą ds. VAT: PO i PiS poradziły sobie jako państwo polskie z jednym z większych zagrożeń

Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość wspólnie poradziły sobie z wyłudzeniami podatku VAT  – taką zaskakującą tezę przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń podatku VAT przedstawił Bartłomiej Sienkiewicz, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak podkreślał w czasach poprzedniego rządu państwo uczyło się walki z przestępczością VAT-owską.

Bartłomiej Sienkiewicz na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych powołany został w lutym 2013 roku przez premiera Donalda Tuska. Także w tym czasie objął funkcję koordynatora służb specjalnych. Sienkiewicz koordynował działania ABW, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

W czwartek przed komisją śledczą podkreślał, że walka z luką VAT-owską nie była w jego kompetencjach, a w gestiach Ministerstwa Finansów.

– Nie luka VAT-owska była dla mnie problemem, ani moim obowiązkiem jej zawężanie bądź szacowanie, zadaniem było zwalczanie przestępczości, ale nie każdej też, tylko tej zorganizowanej – mówił Bartłomiej Sienkiewicz.

Świadek zeznał, że kładł nacisk na zajęcie się przez służby wyłudzeniami VAT i o tym rozmawiał m.in. z nowo mianowanym szefem Centralnego Biura Śledczego Igorem Parfieniukiem. Sienkiewicz nie pamiętał czy doszło do rozmowy w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Janem Vincentem Rostowskim.

Wiceprzewodniczący komisji poseł PiS Kazimierz Smoliński zauważył, że już w 2008 roku powstał raport o przestępczości VAT-owskiej.

– On trafił do wszystkich najważniejszych osób. Dostał go generał Rapacki, potem Ministerstwo Finansów. Pan przychodzi w 2013-14 roku i państwo wciąż się uczy? – mówił wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT.

– Tak – odpowiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

– Nie jest to państwo teoretyczne, które w piąty, szósty, siódmy rok ciągle się uczy? – wskazał pos. Kazimierz Smoliński. To nawiązanie do słów Bartłomieja Sienkiewicza nagranych w restauracji „Sowa i Przyjaciele” w 2014 roku. Szef MSW powiedział wówczas, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie.

W czwartek świadek zaznaczał, że błędne było myślenie o walce z przestępczością zorganizowaną za pomocą ścigania poszczególnych branż. Opóźnienia w działaniach rządu PO-PSL w walce z wyłudzeniami podatku VAT wykazywały raporty Najwyższej Izby Kontroli.

Według Bartłomieja Sienkiewicza działań wprowadzone przez poprzedni rząd dopiero teraz przynoszą efekty.

– Zmiany tego zespołu legły u podstaw działaniom, które zostały podjęte przez następny rząd – akcentował.

Od 2013 roku tworzono mechanizmy, które opierały się na współpracy różnych służb. Działania w 2015 roku zatrzymały dynamikę luki VAT-owskiej. Dlatego nie można krytykować w tej kwestii poprzedniego rządu – przekonywał były minister.

– Zamiast być dumnym, jako Polacy i my jako ludzie z państwa polskiego, że państwo polskie wreszcie sobie z tym porządnie poradziło, to nagle druga strona mówi: „Ale to właściwie jakbyście ukradli te pieniądze” – mówił były szef MSW, była koordynator służb specjalnych.

Priorytetem dla służb specjalnych miały być wyłudzenia VAT-u w handlu paliwami, ale ta kwestia nie miała być omawiana na kolegium służb specjalnych.

Ówczesne władze mogły celowo zwlekać z odpowiednimi działaniami – podkreślał doktor Grzegorz Piątkowski.

– Czy wynikało to tylko i wyłącznie ze złej woli rządu PO-PSL? Czy stały za tym jakieś ciemne interesy, że ta luka właśnie pozwalała pewnym przestępcom – bo trzeba to też wprost powiedzieć –korzystać na całym tym systemie – akcentował politolog.

Według ekonomisty Artura Benia świadkowie komisji śledczej wciąż stosują tę samą linię obrony.

– Że tak naprawdę w Polsce nic wielkiego się nie stało, że te wyłudzenia były na miarę średniej europejskiej. Nie przyjmują do wiadomości faktów, że po zakończeniu władzy nagle ta krzywa odwróciła się – mówił Artur Beń.   

Skala wyłudzeń VAT w okresie rządów PO–PSL szacowana jest, na co najmniej 250 miliardów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj