Ministerstwo finansów szykuje zmiany w podatku vat

W ciągu trzech lat ministerstwo finansów chce zmniejszyć lukę w podatku VAT z 26 do ok. 15 proc.

Według ministra finansów Pawła Szałamachy w wartościach bezwzględnych oznaczałoby to zejście z poziomu ok. 10 mld euro rocznie do nawet 5,5 miliarda euro. Rząd i Ministerstwo planują m.in. pakiet zmian ustawowych, uszczelniających przepisy.

Zmianą instytucjonalną ma być powołanie Krajowej Administracji Skarbowej wyposażonej w nowoczesne narzędzia informatyczne. Powstałaby ona z połączenia służby celnej i organów skarbowych.

Były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski, zwraca uwagę, że rocznie na „vacie” tracimy ponad 30 mld zł.

– Szacunki są nawet wyższe, że jest to więcej niż 30 miliardów złotych, przykładowo – co rok zwiększa się kwota zwrotów w tym podatku. W zeszłym roku wstępne szacunki mówią już o 90 miliardach złotych. […] To jest najbardziej zniszczony przez złe ustawodawstwo, przez lobbing, przez nieumiejętność rządzenia. Przez brak ochrony interesu publicznego – podatek, a zarazem najważniejszy ze wszystkich podatków. Tezy, o których mówił minister finansów są pewnym kierunkiem działań, który musi podlegać jeszcze dyskusji podkreślił prof. Witold Modzelewski.

Najwyższa Izba Kontroli w ostatnim czasie podnosiła, że Polska nie ma skutecznych narzędzi by walczyć z wyłudzaniem VAT-u [zobacz]. Pomimo, że organy kontroli skarbowej trafnie typują nieuczciwe podmioty, to jednak luka podatkowa rośnie – wskazali kontrolerzy.

RIRM

drukuj