[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Przewidywania Ministerstwa Finansów dotyczące inflacji są zbyt optymistyczne  

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2021 roku inflacja wyniesie 3,3 procent, ale są to prognozy nazbyt optymistyczne. To wynik nie do osiągnięcia. Nie widać przesłanek, dla których przede wszystkim zewnętrzne czynniki decydujące o inflacji miałyby wygasnąć albo ich znaczenie miałoby się zmniejszyć. Natomiast inflacja martwi konsumentów, ale niekoniecznie musi martwić Ministerstwo Finansów. Im wyższe są ceny, tym więcej pieniędzy wpływa z podatku VAT do państwa – zwrócił uwagę dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

W piątek Sejm przyjął budżet na 2022 rok. [czytaj więcej]  W trakcie głosowania zostały odrzucone wnioski o odrzucenie projektu ustawy. W trakcie drugiego czytania zostały przyjęte poprawki, które zwiększają dochody budżetu o 10,5 mld zł i obniżają deficyt o nieco ponad 1 mld złotych.

– Powinien cieszyć fakt, że budżet został przyjęty szybko i sprawnie. To dobrze nie tylko od strony politycznej, ale także ze względu na stabilność na rynkach finansowych, zaufanie zagranicznych inwestorów do Polski. (…) Różnica między dochodami a wydatkami to nieco ponad 30 mld złotych. Deficyt na tym poziomie to deficyt utrzymany w ryzach i bezpieczny, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, z którymi się borykamy. Dobrze, że w budżecie jest przewidzianych sporo wydatków na inwestycje. Więcej pieniędzy trafi do służby zdrowia – powiedział dr Marian Szołucha.

Ekonomista zwrócił uwagę na to, że środki z Unii Europejskiej „cały czas są niepewne, choć bez nich Polska sobie poradzi”. One jednak wpływają na nasze finanse – dodał. Jest to także istotne w kontekście Polskiego Ładu.

– Zobaczymy, jakie będą jego skutki, zwłaszcza dla dochodów państwa. Polski Ład przyniósł rewolucję podatkową, co pozytywnie przełoży się na wspomnianą służbę zdrowia – wskazał.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2022 roku inflacja wyniesie 3,3 procent. Gość Radia Maryja zaznaczył jednak, że prognozy są „nazbyt optymistyczne”.

– Gdyby tak się stało, wszyscy bylibyśmy więcej niż szczęśliwi. Niestety, jest to wynik nie do osiągnięcia. (…) Nie widać przesłanek, dla których przede wszystkim zewnętrzne czynniki decydujące o inflacji miałyby wygasnąć albo ich znaczenie miałoby się zmniejszyć. Chodzi o ceny surowców, o pozrywane łańcuchy dostaw, o politykę energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej na czele z osławionym ETS-em – mówił dr Marian Szołucha.

– Inflacja nie jest na tyle istotna, żeby od niej zależały dane dotyczące budżetu i jego dochodów oraz wydatków. Inflacja martwi konsumentów, ale niekoniecznie musi martwić Ministerstwo Finansów. Im wyższe są ceny, tym więcej pieniędzy wpływa z podatku VAT do państwa – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Marianem Szołuchą można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl