fot. pixabay.com

Wiceminister finansów nie wyklucza powrotu do lockdownu w Polsce

Wiceminister finansów Piotr Patkowski nie wyklucza drugiego lockdownu w Polsce. Polityk powiedział, że wielkie zamykanie gospodarki jesienią może powrócić. Wiceszef resortu finansów poinformował też, że prawdopodobny jest scenariusz polegający na punktowym wyłączaniu poszczególnych sektorów gospodarki. Chodzi m.in. o kina, restauracje, bary czy teatry.

Prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, nie spodziewa się kolejnego zamrożenia gospodarki, tylko zmiany modelu jej funkcjonowania.

– Raczej próbowałbym eliminować to sformułowanie „lockdown”. Chodzi o tworzenie nowego modelu gospodarki narodowej odpornej na pandemię i kryzysy, czyli wzmacnianie takich obszarów branżowych i rozwoju gospodarczego, które dają nam obrót gospodarczy – nie cierpi w takim stopniu również budżet. To jest t kierunek, który tak naprawdę rząd podejmuje. Nie traktowałabym wystąpienia pana ministra jako informacji, która miałaby tworzyć obraz tego, że we wrześniu czy październiku będziemy mieli do czynienia z sytuacją, jaka była w marcu lub kwietniu – zaznaczył ekonomista.

Wprowadzenie kolejnych obostrzeń będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Ostatniej doby odnotowano 548 nowych zakażeń koronawirusem i pięć zgonów. W porównaniu do poprzednich dni liczba zakażonych maleje. Rekordowy dobowy bilans wyniósł w ub. tygodni ponad 900 zakażeń.

RIRM

drukuj