Projekt wzmacniający nadzór i ochronę inwestorów na rynku finansowym jednym z tematów posiedzenia rządu

Rząd zajmie się dziś na posiedzeniu m.in. projektem wzmacniającym nadzór i ochronę inwestorów na rynku finansowym. Przepisy przygotowało Ministerstwo Finansów.

Projekt zakłada m.in. poszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o przedstawicieli premiera, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ministra nadzorującego służby specjalne. Ma to zapewnić lepszą koordynację polityki wobec rynku finansowego oraz wcześniejszą identyfikację zagrożeń związanych z jego funkcjonowaniem.

W myśl projektu powstać ma też Fundusz Edukacji Finansowej. Do jego zadań będzie należało zwiększenie świadomości finansowej Polaków i utworzenie systemu rekompensat dla osób fizycznych, które nabyły obligacje, których emisja lub zbywanie odbyło się z naruszeniem przepisów prawa.

Według dr. Mariana Szołuchy, kierunek obrany przez resort jest ciekawy i dobry. Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula przestrzega jednak przed przeregulowaniem tego rynku.

Ministerstwo Finansów i rząd wychodzą z propozycją, która jest godna przedyskutowania, która kierunkowo zmierza w dobrą stronę. Ta propozycja podniosłaby bezpieczeństwo nas wszystkich i wzmocniłaby Komisję Nadzoru Finansowego, na której spoczywa główna część odpowiedzialności za sytuację i bezpieczeństwo na rynkach finansowych. Na ten moment i z taką wiedzą, jaką do tej pory na temat tej propozycji mamy, jest ona godna przynajmniej rozważenia i dyskusji, jeśli nie poparcia, choć trzeba cały czas mieć w pamięci, by nie przeregulować także rynku finansowego – zaznacza dr Marian Szołucha.

Przepisy określają też ramy prawne dla obrotu instrumentami dłużnymi w sposób zdematerializowany. Ma to służyć m.in. lepszemu nadzorowi nad wprowadzającymi do obrotu instrumenty dłużne. Projekt zakłada także zmianę sposobu finansowania KNF i UKNF. Ma się ono odbywać bezpośrednio z opłat wnoszonych przez nadzorowane podmioty.

 RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl