fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Rząd przyjął projekt dot. zakazu sprzedaży ziemi państwowej

Rząd przyjął dziś projekt ustawy wprowadzający pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Autorem ustawy jest resort rolnictwa, który w u.br. wstrzymał przetargi na sprzedaż państwowych gruntów.

Ustawa ma zapobiec nieograniczonemu wykupowi ziemi przez obcokrajowców. W myśl projektu podstawową formą użytkowania państwowych gruntów ma być wieloletnia dzierżawa. Rolnikom indywidualnym będzie przysługiwało prawo pierwokupu, takie prawo będzie miała też ANR.

Poseł Dariusz Bąk z sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi podkreśla, że sprawa wykupu polskiej ziemi nie została rozwiązana przez wiele lat.

– Polscy rolnicy są zainteresowani przede wszystkim tym, aby ziemia była w obiegu między polskimi gospodarzami, a nie tak, jak było dotychczas, że  tutaj były jakieś dziwne transakcje na podstawione osoby. Miały miejsce jakieś procedery. Zresztą były też strajki. Jak wiemy, w tym czasie do 1 maja 2016 roku nie będzie swobodnego obrotu ziemią rolną w Polsce. Uważam, że polscy rolnicy po tych zmianach w ustawie – która musi wejść przed 1 maja 2016 roku, a w tej chwili już zajął się tym rząd – mogą być spokojni –  powiedział poseł Dariusz Bąk.

Przypomnijmy najgłośniej protestowali rolnicy z Pomorza Zachodniego. Wielokrotnie wyjeżdżali ciągnikami na ulice. Ich obawy potwierdził raport NIK-u, z którego wynikało, że obcokrajowcy i spółki z obcym kapitałem nabyły tysiące hektarów państwowej ziemi.

RIRM

 

drukuj