fot. tv trwam

[NASZ TEMAT] Prof. Z. Krysiak: Rząd przeznaczy około 35 mld zł w ramach tarczy finansowej 2.0

Obecne narzędzia alokowane są w sposób logiczny. Pomoc otrzymają firmy z branży gastronomicznej, turystycznej i wielu innych branż – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W ostatnich miesiącach polski rząd przeznaczył kilkaset mld zł na ratowanie polskiej gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejną formę pomocy, jaką będzie tarcza finansowa 2.0.

Prof. Zbigniew Krysiak ocenił to wsparcie jako konieczne i ważne dla odbudowy polskiej gospodarki.

– Ta pomoc jest absolutnie potrzebna. Obecnie jest ona planowana na niższym poziomie niż poprzednio, dlatego że obecne wsparcie będzie związane z selektywnym oddziaływaniem na około 40  branż. W ramach tarczy 2.0 rząd przeznaczy 35 mld zł na planowaną pomoc – poinformował gość programu „Polski punkt widzenia”.

Ze wsparcia  skorzystają mikro, średnie oraz duże przedsiębiorstwa. Zdaniem eksperta, rząd w ciągu ostatnich miesięcy zdobył odpowiednie doświadczenie w zakresie skuteczności zastosowanych instrumentów pomocowych.

– Przypomnę, że poprzednio z programu Polskiego Funduszu Rozwoju z tarczy 1.0 zostało wykorzystanych około 60 mld zł. Spowodowało to, że zatrzymaliśmy ponad 3 mln miejsc pracy w odniesieniu do ok. 350 przedsiębiorstw. Obecne narzędzia alokowane są w sposób logiczny. Pomoc otrzymają firmy z branży gastronomicznej, turystycznej i wielu innych branż – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Według ekonomisty, decyzje polskiego rządu pozytywnie wpłynęły na sytuację gospodarczą kraju. Dzięki pomocy udało się m.in. uratować wiele miejsc pracy.

– Odnotowaliśmy nadwyżkę w handlu, czyli eksport przewyższył import o 25 mld. Spadek PKB w Polsce na koniec tego roku prognozowany jest na poziomie 2 proc., w sytuacji gdy w innych krajach jest on kilkukrotnie gorszy. Rząd Mateusza Morawieckiego podczas wiosennej fali epidemii zadziałał w prawidłowy sposób, o czym świadczą te wyniki – ocenił prezes Instytutu Myśli Schumana.

Gość programu stwierdził, że Polacy mogą zaufać rządowi w kwestii kolejnych działań dotyczących m.in. tarczy finansowej 2.0. Według eksperta, Mateusz Morawiecki wykazał się skutecznym przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się COVID-19, w przeciwieństwie do Unii Europejskiej, działającej w tym zakresie „opieszale”.

– Pokazuje to, jak bardzo zbiurokratyzowana jest Unia i jak w sytuacji kryzysu, kiedy trzeba skupić się na pomocy ludziom, zanika tam wrażliwość i umiejętność działania – stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.

Wielu ekonomistów wskazuje, że Polskę czeka ogromne zadłużenie w związku z udzielaną pomocą. Prognozuje się, że dług publiczny drastycznie wzrośnie, z czym według ekspertów, nasz kraj może sobie nie poradzić. Innego zdania jest jednak gość programu TV Trwam.

– Biorąc pod uwagę wskaźnik, jakim jest dług publiczny do PKB, obecnie jest on w Polsce na poziomie 55 proc., w Niemczech 80 proc., Francja i Hiszpania to jest 120-130 proc., a Włochy mają już 160 proc. Słyszymy dziś, że Włosi zwracają się do Europejskiego Banku Centralnego, żeby im umorzył dług, bo za chwilę staną przed poważnym kryzysem ekonomicznym – poinformował ekonomista.

Prezes Instytutu Myśli Schumana zwrócił uwagę na to, że w Polsce udało się zachować wiele miejsc pracy oraz programy pomocowe tj. Rodzina 500 plus. Pomimo stałej pomocy udzielanej Polakom, „dzięki właściwej logice Mateusza Morawieckiego oraz umiejętności zarządzania gospodarką, mamy korzystne wskaźniki budżetowe”.

radiomaryja.pl

drukuj