fot. twitter.com/PremierRP/Krystian Maj/KPRM

Rząd przedstawił nowy plan walki z epidemią

Ponad 24 tysiące nowych zachorowań i aż 574 zgony – to sobotni bilans zakażeń koronawirusem w Polsce. Rząd przedstawił nowy plan walki z epidemią.

Sto dni – tyle nas dzieli od szczepionki na koronawirusa – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

– Nawet jeżeli nie wszyscy ludzie od razu się zaszczepią czy też nie wszyscy będą chcieli się zaszczepić, to duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybciej przerwać łańcuch zakażeń – wyjaśnił szef rządu.

W sobotę zanotowano ponad 24 tysiące nowych przypadków. Zmarły 574 osoby.

– Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tys. zachorowań, to wtedy przewidujemy potencjalnie powrót do strefy czerwonej. Jeżeli liczba zachorowań spadnie poniżej 10 tys., to wtedy też będzie przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Liczba zachorowań jest wysoka, ale stabilna. Nie ma wzrostu zakażeń, dlatego rząd postanowił złagodzić restrykcje.

– Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – zdecydował premier.

Choć obostrzenia zostaną poluzowane, pamiętajmy o reżimie sanitarnym – dezynfekcji, dystansie i maseczce.

– Pamiętajmy, że pod każdą informacją o zgonie kryje się ludzka tragedia – zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.

Gastronomia, kina, muzea i siłownie nadal pozostaną zamknięte, przynajmniej do świąt. Rząd pracuje nad kolejną tarczą antykryzysową.

– Przygotowujemy kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania. Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, dlatego że one wymagają notyfikacji  – mówił minister rozwoju, pracy i polityki społecznej  Jarosław Gowin.

Szkoły będą działać zdalnie, a ferie zimowe po raz pierwszy odbędą się w tym samym czasie dla wszystkich uczniów w całej Polsce.

– Między 4 stycznia a 17 stycznia. Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa, w różnym czasie, po to, żeby ruch turystyczny, ruch w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, żeby ruch był najmniejszy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jeżeli nie ograniczymy rozprzestrzeniania się wirusa, a tygodniowy średni przyrost zakażeń wyniesie 27 tysięcy, rząd wprowadzi ogólnokrajową kwarantannę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl