B. Szydło: Nie będzie rekonstrukcji rządu

Rekonstrukcji rządu nie będzie – mówi premier Beata Szydło. To odpowiedź szefowej rządu na składane przez totalną opozycję wnioski o wota nieufności. Opozycja domaga się zmian i krytykuje politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Od dłuższego czasu opozycja totalna próbuje wyciągać asa z rękawa w postaci  wniosków o wota nieufności. Kilka tygodni temu PO chciała dymisji ministra środowiska Jana Szyszko, następnie domagała się odwołania  całego rządu, by dwa tygodnie później złożyć wniosek o wotum nieufności dla min. Antoniego Macierewicza. Zdaniem opozycji działania rządu Prawa i Sprawiedliwości są złe i szkodzą Polsce.

– Moim zdaniem ten rząd jest do wymiany. Myśmy to powiedzieli jasno, składając wniosek o konstruktywne wotum nieufności. To jest rząd, który Polsce szkodzi, to jest rząd, który przynosi Polsce wielkie straty na arenie międzynarodowej – przekonuje Robert Tyszkiewicz, poseł PO.

Premier Beata Szydło zachowanie PO nazywa próbą budowania chaosu.

– Opozycja oczywiście ma prawo do zgłaszania wniosków o odwoływanie ministrów (…), ale jeżeli te wnioski wynikają z podstaw merytorycznych, jeżeli one rzeczywiście mają podłoże konstruktywne (…). Nie dalej jak dwa tygodnie temu był wniosek o odwołanie całego rządu, więc myślę, że zachowanie PO jest mało merytoryczne – oceniła premier.

W ostatnim czasie opozycja totalna najwięcej zastrzeżeń ma do ministra Macierewicza. W ogniu pytań pojawia się sprawa Bartłomieja Misiewicza i wypowiedź inż. Wacława Berczyńskiego, który w jednym z wywiadów prasowych powiedział, że to on „wykończył Caracale”. Ostatecznie – ze względów osobistych – Berczyński zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 nie jest zaskoczony takim obrotem sprawy, ale dziwi go prowadzona przez Ministerstwo Obrony Narodowej polityka informacyjna.

– Dziwię się polityce MON, że nie przedstawia opinii publicznej sukcesów, których jest naprawdę bardzo, bardzo dużo. Ja jeżdżąc po swoim okręgu wyborczym spotykając się po części z korpusem oficerskim, z żołnierzami  zwykłymi szeregowymi, którzy bardzo chwalą i mówią, że po raz pierwszy mają do czynienia z ministrem, który troszczy się o żołnierzy, o ich rodziny, o mundur żołnierski, o modernizację jednostek wojskowych – mówi Tomasz Rzymkowski.

Jeszcze inne zdanie co do polityki rządu ma były minister rolnictwa. Marek Sawickiego twierdzi, że w obecnym rządzie tylko minister sportu spełnia dobrze swoja rolę. Reszta ministrów jest do wymiany, a na ich czele powinien stanąć premier Jarosław Kaczyński.

– Wielu ministrów. To nie tylko minister Macierewicz, nie tylko minister Szyszko, nie tylko minister Waszczykowski, ale także minister Jurgiel, więc ta lista ministrów jest dosyć długa – chyba poza ministrem sportu. Więc jeszcze raz chcę bardzo wyraźnie podkreślić – premier Kaczyński powinien już po 17 miesiącach  stanąć na czele rządu i powołać rząd fachowców, a nie polityków – komentuje Marek Sawicki.

Poziomem dyskusji opozycji totalnej zaskoczony jest wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z PiS. Jego zdaniem wnioski o wota nieufności, składane co kilka  miesięcy to „zabawa Polską”.

– Opozycja musi przemyśleć swoje działania. Za obywateli i za państwo odpowiada w pierwszej kolejności rząd, ale opozycja jest niezwykle istotna, ponieważ powinna być konstruktywna, powinna nam wytykać błędy tam, gdzie one rzeczywiście są, a nie powinna się bawić Polską – takie wnioski składane co kilka miesięcy – to jest zabawa Polską – komentuje Michał Wójcik.

Tylko nowe zadania programowe PiS mogą doprowadzić do zmian w rządzie – wskazuje prof. Mieczysław Ryba. Według historyka na pewno nie nastąpią one pod naciskiem opozycji totalnej.

– Pewnej korekty premier i rząd mogą dokonywać gdzieś w okolicach wakacji, natomiast nie w takiej sytuacji. Pamiętajmy o tym, że tutaj nie mamy do czynienia z rzeczową, konstruktywną dyskusja, tylko z opozycją zdefiniowaną jako „totalna”. Tutaj ewentualne ruchy co do korekt muszą być roztropne – zaznacza profesor.

Premier Beata szydło już pokazała, że ma pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w poszczególnych resortach, dokonując ich przeglądu. Na razie wiadomo, że w najbliższym czasie w rządzie nie będzie żadnych zmian personalnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl