fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rząd poszerza zakres wsparcia dla budowy dróg

Rząd poszerza zakres wsparcia dla budowy dróg. Z dofinansowania będą mogły skorzystać samorządy budujące obwodnice na drogach wojewódzkich. Dodatkowe środki trafią też do miast m.in. na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Według Raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku, 36 procent dróg gminnych i powiatowych jest w złym stanie, a 35 procent w stanie niezadowalającym. To jest raport wstydu – ocenił wiceminister infrastruktury Rafał Weber i dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości rozwinął inwestycje drogowe. Ich lista jest bardzo długa.

– Trzydzieści metrów bieżących – tyle do tej pory, przy wsparciu środków, które zostały wygenerowane przez Prawo i Sprawiedliwość, zostało zrealizowane. Jeszcze raz powtarzam, będziemy pisać tę historię nadal. Będziemy wspierać polskie samorządy, gminy i powiaty – zapowiedział Rafał Weber.

Służyć mają temu przyjęte przez Sejm zmiany w Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki zwiększeniu dofinansowania o 3 miliardy złotych, Fundusz będzie dysponował łącznie kwotą 39 miliardów złotych. To istotne wzmocnienie gospodarcze w dobie pandemii.

– Każda inwestycja w okresie przestoju czy też kryzysów jest dużym impulsem dla lokalnej gospodarki oraz dla całego kraju. Jeżeli założymy, że drogi wybudują polskie firmy, będzie to bardzo mocny impuls dla naszych rodzimych przedsiębiorców – podkreślił dr Krystian Mieszkała, ekonomista.

Nowe przepisy pozwolą na dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Drogowych w miastach na prawach powiatu, budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich czy przeprowadzenie remontów ulic poprawiających bezpieczeństwo pieszych. Niewątpliwie temu będzie służyć budowa bezkolizyjnych skrzyżowań z liniami kolejowymi.

– Z punktu widzenia sektora kolejowego takie działanie jest niezwykle istotne, bo ono łączy się z likwidacją przejazdów w poziomie szyn, a co za tym idzie – z poprawą bezpieczeństwa ruchu kolejowego, z poprawą przepustowości – wskazał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Środki przekazane na dofinansowanie inwestycji na drogach powiatowych i gminnych w 2019 i 2020 roku pozwoliły na realizację około 7 tysięcy zadań i wybudowaniu 10 tysięcy kilometrów dróg.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl