fot. pixabay.com

Rozmowy ws. przepisów dot. budowy małych domów

Rząd prowadzi rozmowy z samorządami ws. przepisów dotyczących budowy domów do 70 m2. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpatrywała drugą wersję projektu nowelizacji Prawa budowlanego i ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Projekt opracowany w ramach programu „Polski Ład” zakłada możliwość budowy małego domu bez pozwolenia na budowę i dziennika budowy. Przedstawiciele samorządów dość krytycznie podchodzą do przepisów. W ich ocenie nowela zagraża ładowi przestrzennemu a także bezpieczeństwu na budowie.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński podkreślił, że rząd chce zmniejszyć ilość pracy administracyjnej dla urzędników samorządowych. Co więcej zmniejszenie biurokracji przyspieszy proces inwestycyjny.

– Zarówno w urzędach starostwa czyli tam, gdzie są wydawane decyzje budowlane i przyjmowane zgłoszenia, jak i w urzędach gmin, które zajmują się np. wydawaniem warunków zabudowy, wszędzie tam będzie po prostu mniej pracy do wykonania, a to będzie się przekładało dla zwykłego człowieka, na szybsze decyzje, szybsze rozpoczęcie budowy, szybszy proces inwestycyjny. Uważamy, że takie małe inwestycje, małe domki, które nie oddziaływają na działki sąsiednie, powinny być sprawnie budowane bez zbędnej biurokracji – mówił wiceminister.

Strona społeczna nie zaopiniowała jeszcze projektu wskazując, że miała mało czasu na zapoznanie się z nim. Opinia ma być wydana na najbliższym spotkaniu zespołu ds. infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rozmowy zaplanowano na 16 dzień września.

RIRM

drukuj