fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Program 500+: Ministerstwo ostrzega przed wyłudzeniami

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed wyłudzeniami w Internecie w związku z programem Rodzina 500+.  W mediach społecznościowych pojawiła się nieprawdziwa informacja, że od stycznia 2016r. obowiązuje ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, czyli 500 złotych na dziecko. Podawany jest przy tym link do strony z gotowym wnioskiem. Za jego pobranie trzeba wpisać numer telefonu.

To próba wyłudzenia pieniędzy – ocenia Ministerstwo Rodziny, które przygotowuje program 500+. Podkreśla, że inicjatywa ta nie była konsultowana z resortem.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśnia, że wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego będzie można składać od momentu startu programu.

– Ustawy programu 500+ jeszcze nie ma, ona jest w trakcie konsultacji. Przewidujemy, że wejście w życie tej ustawy nastąpi 1 kwietnia tego roku. Póki ustawy nie ma, żadne decyzje, żadne wnioski nie mogą mieć miejsca. Najpierw musi być ustawa, żeby później można było uruchomić proces przyznawania środków i wypłat. To się rozpocznie w momencie przyjęcia ustawy. W naszym projekcie nie ma żadnej informacji o tym, że wniosek ma być w jakikolwiek sposób płatny – podkreśla Stanisław Szwed.

Program Rodzina 500+ to jedna ze sztandarowych propozycji rządu Beaty Szydło, z którym Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów.

Pomoc 500 zł ma być przyznawana na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku pierwszego dziecka warunkiem otrzymania wsparcia będzie próg dochodowy.

Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra.

RIRM

drukuj