fot. PAP/Łukasz Gągulski

Trwa budowa szpitali tymczasowych

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem to poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Wsparciem dla systemu ochrony zdrowia mają być szpitale tymczasowe.

W województwie lubelskim szpital tymczasowy powstaje w obiektach Targów Lublin.

– Przewidujemy uruchomienie szpitala tymczasowego na przełomie listopada i grudnia, jeżeli nie będzie żadnych zacięć po drodze – powiedział Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W województwie kujawsko-pomorskim szpitale tymczasowe będą w Radziejowie i Ciechocinku.

– Włączenie szpitala w Radziejowie i kolejnych miejsc jest jakby naturalne, automatyczne i jesteśmy na to przygotowani. Natomiast jeżeli chodzi o Ciechocinek, będziemy obserwować sytuację w najbliższych dniach oraz tygodniach i stopniowo włączać szpital do funkcjonowania – poinformował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Szpitale tymczasowe to reakcja na drugą falę COVID-19. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 22 tys. 464 zakażonych. Zmarło aż 626 osób. W szpitalach jest ponad 22 tys. pacjentów. 2135 jest pod respiratorem. Także dzisiaj z funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego z przyczyn zdrowotnych zrezygnował Jarosław Pinkas.

– Decyzje o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnienie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe – podkreślił.

Obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego będzie wykonywał dotychczasowy zastępca szefa inspekcji – Krzysztof Saczka. Jutro zostanie przedstawiony plan dalszej walki z pandemią.

– W sobotę przed południem odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Zostaną na niej przedstawione kompleksowe, długofalowe zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19 – napisał na Twitterze Piotr Muller, rzecznik rządu.

Medialne doniesienia wskazują, że może dojść do zniesienia części obostrzeń, głównie tych dotykających sklepów meblowych i gastronomi.

TV Trwam News

drukuj