fot. PAP/Tomasz Gzell

Wynik kontroli NFZ w pszczyńskim szpitalu: 30-latka zmarła z powodu licznych błędów medycznych

Opublikowano wyniki kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu w Pszczynie. Przeprowadzono ją po śmierci 30-letniej kobiety w ciąży. Potwierdzają one liczne błędy medyczne. W związku z nieprawidłowościami, NFZ nałożył na szpital karę finansową. Sprawą zajmuje się również prokuratura.

We wrześniu media obiegła informacja o śmierci 30-letniej kobiety z Pszczyny, która była 22. tygodniu ciąży. Matka zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Zwolennicy tzw. aborcji przekonywali jednak, że śmierć kobiety to efekt zmiany przepisów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zlikwidował tzw. przesłankę eugeniczną.

NFZ wszczął po tragedii kontrolę w szpitalu. Jej wyniki są jednoznaczne. Lekarze zbyt długo zwlekali z udzieleniem odpowiedniej pomocy kobiecie.

– Występowały objawy początkowo świadczące o nasilającej się infekcji, następnie pojawiły się objawy wstrząsu septycznego, następnie wystąpiła niewydolność wielonarządowa i niestety nie było tutaj adekwatnych reakcji – mówił Konsultant Krajowy w dziedzinie perinatologii, prof. Mirosław Wielgoś.

Błędy lekarskie widoczne są w kilku kwestiach.

– Zarówno monitorowanie stanu pacjentki, jak też podejmowane działania lub raczej działania, których nie podjęto, nie były prawidłowym postępowaniem – wskazał prof. Mirosław Wielgoś.

Nieprawidłowości pojawiły się także w dokumentacji medycznej pacjentki.

– Nie ma w niej chociażby informacji potwierdzającej bieżący nadzór nad stanem zdrowia pacjentki, w tym również parametrów jej stanu ogólnego i położniczego – podkreślał Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec.

Zabrakło również komunikacji pomiędzy personelem medycznym a pacjentką. Kobieta zgłaszała personelowi, że stan jej zdrowia się pogarsza.

Wyniki kontroli nie przekonują jednak polityków liberalno-lewicowej opozycji, którzy nadal utrzymują, że śmierć kobiety to wynik zwiększenia ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz działalności partii rządzącej.

– Jeżeli ktokolwiek ponosi tutaj odpowiedzialność, to odpowiedzialność ponosi PiS i Trybunał Konstytucyjny, i ten fatalny wyrok powinien jak najszybciej zostać odwrócony – uważa poseł Hanna Gil-Piątek z Polski 2050.

– Nie będzie tak, ze PiS może umyć ręce, nie będzie tak, że poseł Bartłomiej Wróblewski może umyć ręce, że państwo, którzy zgłosili ten wniosek, którzy go popierali, mogą powiedzieć, że to nie jest ich wina, bo to jest ich wina. I przyczynili się dzisiaj do tego, że Izabela z Pszczyny zmarła – stwierdziła z kolei poseł Lewicy Magdalena Biejat.

W retorykę polityków opozycji wpisały się również niektóre media. W obliczu ustaleń NFZ, publikacje te wymagałyby sprostowania – podkreślała działaczka pro-life Halszka Bielecka.

– Media powinny sprostować informacje, które podawały. Najczęściej świadomie podawały informacje, które były fałszywe bądź w efekcie naprowadzały na fałszywe wnioski. To jest bardzo szkodliwe działanie – zwróciła uwagę.

W związku z wynikami kontroli NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł. Ustalenia funduszu zostały przekazane Prokuraturze Regionalnej w Katowicach, która obecnie prowadzi postępowanie w sprawie śmierci 30-letniej pszczynianki.

TV Trwam News

drukuj