NFZ przedstawił założenia programu ,,Za życiem”

Nielimitowana rehabilitacja poza kolejką i kompleksowa opieka lekarska. Takie świadczenia rząd zagwarantuje w ramach programu ,,Za życiem”.

To pomoc dla dzieci i rodziców, którzy zdecydują się wychować chore dziecko. Do szczegółów projektu zarządzenia przedstawionego przez NFZ dotarł  „Dziennik Gazeta Prawna”.

Opieką objęte będą dzieci do trzeciego roku życia, u których zdiagnozuje się ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, pozytywnie ocenia zmiany planowane przez rząd.

– Możliwość wykonywania zabiegów, również i operacyjnych naprawiających wady rozwojowe już wewnątrz macicznego życia dziecka, czyli naprawienie na przykład wady serca przed jego urodzeniem, są coraz większe, ale niestety coraz kosztowniejsze. Zobowiązanie rządu do tego, że obejmie tą opieką dzieci, to bardzo cenna inicjatywa. Takiego wsparcia wielokrotnie wymagają też całe rodziny. Ten kompleksowy program pomocy, do tego postawienie do dyspozycji  systemu finansowania, objęciu opieką całych rodzin, musi spotkać się z pozytywnym odzewem każdego z nas – mówi dr Maciej Hamankiewicz.

Po wykryciu wady u dziecka, kobiety będą kierowane do szpitali, gdzie, jeżeli będzie to możliwie, nienarodzone dziecko będzie poddawane operacji finansowanej przez NFZ.

W przypadku niemożności przeprowadzenia operacji, matką i dzieckiem zajmie się neonatolog i inni specjaliści. Rodzice chorych dzieci otrzymają też wsparcie m.in. psychologa.  

NFZ przedstawiło projekt zarządzenia w związku z przyjętą w listopadzie ustawą ,,Za życiem”. Zakłada ona m.in. wypłatę 4 tys. zł pomocy dla rodziców, którzy zdecydują się urodzić chore dziecko oraz pomoc asystenta rodziny.

RIRM

drukuj