fot. flickr.com

Polska skierowała do TSUE skargę na decyzję KE ws. podatku handlowego

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE w sprawie podatku handlowego. Do MSZ zwrócił się o to resort finansów. W dokumencie podkreślono, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce. Zdaniem Brukseli konstrukcja podatku może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Komisja Europejska wydała nakaz czasowego zawieszenia podatku.

Polska zaskarżyła decyzję Brukseli w całości. Wśród zarzutów znalazło się m.in. naruszenie prawa i niewystarczające uzasadnienie decyzji przez Komisję Europejską.

Ministerstwo Finansów wskazywało wcześniej, że decyzja Komisji Europejskiej może być też uznana za dyskryminację Polski, bo podobne podatki funkcjonują we Francji lub w Hiszpanii.

To będzie ciekawy i długi proces, bo Komisja Europejska rzadko podejmuje takie kroki, jak wobec polskiego podatku – wskazał europoseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

Polska planowała przynajmniej 1.5 mld złotych wpływów z tego podatku.  Nie będzie go i rozumiem, że mamy argumenty, aby tę komisję oskarżyć. To będzie rzeczywiście bardzo ciekawy proces. Zobaczymy i mam nadzieję na obiektywizm sędziów Trybunału Sprawiedliwości. Ta sprawa nie zostanie szybko rozstrzygnięta przed Trybunałem. Tego rodzaje rzeczy trwają miesiącami, bo przyjęliśmy w programie Prawa i Sprawiedliwości, że handel wielkopowierzchniowy zostanie opodatkowany i rzeczywiście to będzie zwiększenie szans dla tych drobnych, rodzimych sklepów. Mam nadzieję, że dosyć szybko zostanie przygotowany nowy projekt, który wejdzie w pełni w pierwszych miesiącach przyszłego roku – mówił europoseł.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.  Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Podatek miał obowiązywać od września.

Dziś Senat bez poprawek przyjął ustawę, która zawiesza obowiązywanie podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 r.

Polski rząd pracuje nad nową wersją podatku handlowego.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj