NIK: przekształcenie szpitali w spółki nieopłacalne

Przekształcenie szpitali w spółki nie poprawiło trwale sytuacji finansowej placówek, ani dostępu do usług medycznych dla pacjentów – wynika z raportu NIK-u.

Izba sprawdziła 20 ze 174 szpitali przekształconych w spółki kapitałowe.

W raporcie przyznała, że wbrew obawom przebudowa systemu ochrony zdrowia nie pogorszyła dostępności świadczeń. Nie spełniła jednocześnie głównego założenia rządowej reformy, czyli oddłużenia szpitali.

Kontrola NIK-u wykazała, że część placówek skorzystała jedynie z chwilowego oddłużenia, choć później sytuacja finansowa niektórych wróciła do generowania strat – podkreśla Paweł Biedziak, rzecznik NIK-u.

– Ustalenia kontroli wskazują, że zmiana formy organizacyjno-prawnej placówek medycznych i utworzenie szpitali, spółek kapitałowych w miejsce samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie spowodowała dotychczas istotnych zmian, ani w sposobie zarządzania ani w zakresie liczby i dostępności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Nie poprawiła się trwale sytuacja finansowa szpitali, ani dostęp do usług medycznych dla pacjentów – powiedział Paweł Biedziak.

Poseł Czesław Hoc z Sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że obłędna polityka PO i PSL-u, by niewidzialna ręka wolnego rynku rozwiązała problemy służby zdrowia, okazała się bolesną fikcją.

– Wystąpienie pokontrolne NIK-u wykazało to, przed czym przestrzegaliśmy, co mówiliśmy i udowadnialiśmy. Nie tylko dochodzi do zapaści Służby Zdrowia, ale destabilizacji całej dziedziny ochrony zdrowia, dlatego że rozwijają się tylko te dziedziny, które są opłacalne, natomiast te, które są nieopłacalne, kosztochłonne, są wykluczane z medycyny. Tak przecież nie może być, bo każdy szpital jest zespołem naczyń połączonych. Są oddziały, które przynoszą zysk, ale są też oddziały, które przynoszą straty. Jednak wszystko to się w jakiś sposób równoważy. Musi być przecież zapewnione poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego – podkreśla poseł Czesław Hoc.

NIK wskazała, że przebudowa systemu ochrony zdrowia powinna prowadzić do konkurowania placówek o środki publiczne w oparciu o jakość i efekty świadczonych usług.

Obecnie zauważalne są złe praktyki koncentrowania się szpitali na atrakcyjnie wycenionych przez NFZ świadczeniach, a nie na rzeczywistych potrzebach pacjentów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl