fot. TT/NIKgovPL

NIK wskazuje na nieprawidłowości w systemie wsparcia dla samotnych rodziców z dziećmi oraz kobiet w ciąży

Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak wygląda wsparcie znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej samotnych matek i ojców z dziećmi oraz kobiet w ciąży. Raport wykazał, że część potrzebujących nie wie o tym, że przysługuje im skierowanie do specjalnej placówki o gwarantowanym standardzie.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, powiaty zobowiązane są do pomocy matkom, ojcom i opiekunom dzieci oraz kobietom w ciąży, jeśli znajdą się oni w sytuacji kryzysowej, czyli np. stracą dach nad głową czy są ofiarami przemocy. Wówczas takie osoby powinny być kierowane do specjalnych ośrodków wsparcia. I właśnie takie miejsca wzięła pod lupę Najwyższa Izba Kontroli.

– W badanym okresie aż 95 proc. kontrolowanych przez NIK ośrodków i centrów pomocy nie wywiązało się prawidłowo z prowadzenia domów dla matek z dziećmi, czyli specjalnych ośrodków wsparcia dla tej szczególnej grupy osób – mówi Marian Banaś, prezes NIK.

Na 21 kontrolowanych przez NIK ośrodków i centrów pomocy, tylko 6 umieszczało potrzebujących w domach dla matek z dziećmi o odpowiednim standardzie.

– Jednak aż 14 z 21 kontrolowanych placówek kierowało te osoby do schronisk dla bezdomnych, do hosteli przy ośrodkach interwencji kryzysowej lub mieszkań chronionych, czyli miejsc, w których standard usług często był znacznie niższy niż określony dla domów dla matek z dziećmi – zwraca uwagę p.o. kierownika wydziału prasowego NIK, Anna Matusiak-Rześniowiecka.

Kontrola wykazała także brak rejestru takich ośrodków.

– Samorządy nie mają wiarygodnych informacji, a potrzebujący nie zawsze wiedzą, że przysługuje im skierowanie do specjalnej placówki o gwarantowanym standardzie – mówi Anna Matusiak-Rześniowiecka.

Wśród zaleceń NIK znalazło się stworzenie ogólnodostępnego źródła informacji, wskazującego możliwości znalezienia schronienia w takich miejscach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl