fot. PAP/Paweł Supernak

Premier RP: Myślę, że prezes NIK Marian Banaś poda się dziś do dymisji, jeśli się tak nie stanie – mamy plan B

Myślę, że prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poda się dziś do dymisji, jeśli się tak nie stanie, mamy plan B – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dymisji Banasia oczekują prezes PiS Jarosław Kaczyński i wiceprezes partii Mariusz Kamiński, którzy w czwartek odbyli spotkanie z szefem NIK.

Sprawa ma związek z niejasnościami wokół byłej kamienicy Mariana Banasia w Krakowie i jego oświadczenia majątkowego. Według doniesień medialnych, miał on unikać płacenia podatków i być powiązany ze stręczycielami.

16 października CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, szczegółów jednak nie ujawniło. Sprawę bada również prokuratura.

Premier Mateusz Morawiecki mówił dziś dziennikarzom, że zna treść raportu CBA i uważa, że wnioski z tego raportu powinny skłonić szefa NIK do dymisji. Jak mówił, jeśli tak się dziś nie stanie, jest przygotowany plan B.

– Zapoznałem się z raportem CBA w sprawie pana Mariana Banasia i doszedłem do takiego przekonania, że wnioski z tego raportu powinny skłaniać pana Mariana Banasia do podania się do dymisji. Myślę, że pan Marian Banaś, prezes NIK, dzisiaj poda się do dymisji, jeżeli tak się nie stanie, to mamy w tej sprawie również plan B – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli całą sprawę odbiera jako powadzoną przeciwko niemu kampanię oszczerstw. Marian Banaś podkreśla też, że przeciwko autorom zniesławień podjął i będzie podejmował kroki prawne.

 

RIRM

drukuj