W Londynie odbędzie się dziś głosowanie ws. wejścia Polski do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Jeszcze dziś odbędzie się głosowanie ws. wejścia Polski do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Polska od wielu lat jest jednym z ważnych członków organizacji.

Międzynarodowa Organizacja Morska to agenda działająca przy ONZ, zajmująca się prawem morskim, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem na morskich szlakach handlowych.

Decyzję o ubieganiu się o stanowisko minister gospodarki morskiej ogłosił w ubiegłym roku. Według resortu, nie ma lepszego momentu na kandydowanie niż teraz, po sukcesie Światowych Dni Morza w Szczecinie.

Obecnie w siedzibie głównej organizacji w Londynie trwa sesja plenarna członków, która rozpoczęła w poniedziałek.

Polska przeprowadziła skuteczną kampanię na forum organizacji. Jeśli uzyskamy akceptację, chcemy przeprowadzić agendę ważnych dla nas tematów – mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Próbujemy dzisiaj bezwzględnie odbudować swoją obecność w IMO. To pozwoli nam na wejście do grupy elitarnych państw, 40. państw świata, które tworzą prawo w zakresie gospodarki morskiej. (…) Udało nam się przekonać ponad 100 krajów z całego świata do głosowania na nas. Przyszłość pokaże. Oczywiście, wiąże się to z kampanią, z naszymi propozycjami. Przygotowaliśmy bardzo szeroki plan związany ze szkolnictwem morskim, tutaj mamy ogromne osiągnięcia – wskazuje minister Marek Gróbarczyk.

Polska była w przeszłości członkiem rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Członkostwo utraciliśmy 15 lat temu.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj