fot. wikipedia.org

Londyn: wystawa o płk. Ryszardzie Kuklińskim

W Londynie przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny na Ealingu prezentowana jest wystawa „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja”. Organizatorem ekspozycji jest muzeum Izba Pamięci płk. Kuklińskiego oraz Archiwum Akt Nowych.

Wczoraj w uroczystym otwarciu wystawy udział wziął minister Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta RP, a także prof. Arkady Rzegocki, ambasador Polski w Wlk. Brytanii.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie zarówno Polacy jak i Brytyjczycy mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego.

– Przedstawiany jest życiorys Ryszarda Kuklińskiego – chłopaka, który już w wieku 17 lat został żołnierzem. Marzył o tym już w  1939 roku, gdy jego ojciec szedł na front (a potem zginął w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych), i ten Ryszard Kukliński zostaje Konradem Wallenrodem XX wieku. Zdobywa zaufanie sowieckich marszałków i generałów, także przywódców polskiego wojska po to, żeby dla dobra ludzkości wykraść im ich najtajniejsze plany i zapobiec wojnie, zniszczeniu Polski. W ten sposób Ryszard Kukliński został pierwszym polskim oficerem w NATO i ta wiedza jest potrzebna – wskazuje Filip Frąckowiak.

Wystawę pt. „Pułkownik Kukliński – polska samotna misja” na Ealingu można zwiedzać do 23 października, w godzinach od  9 do 21. Wstęp jest wolny.

RIRM

drukuj