Konsekracja kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie

W Krakowie podczas uroczystej Eucharystii konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na „Białych Morzach”.  Mszy św. przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Na uroczystość do Łagiewnik przybyli m.in. przedstawiciele Episkopatu i premier Beata Szydło.

Konsekracja świątyni odbyła się w 38 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

Oddajemy tę świątynię Bogu, ale pragniemy, aby jako sanktuarium stała się miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II – powiedział w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– W tym sanktuarium i w centrum pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które nam zostawił, aby służyło następnym pokoleniom. Jest to nasz wielki przywilej, ale również obowiązek i wyraz wdzięczności za pontyfikat świętego Papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej. Jan Paweł II służył całemu Kościołowi. Miał serce dla wszystkich, ale nigdy nie zapomniał, z jakiego narodu się wywodzi – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas uroczystości odczytano także okolicznościowy list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W dolnej części kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II znajduje się kaplica, w której jest płyta z grobu świętego oraz relikwie jego krwi.

W kryptach świątyni spoczywają przyjaciele Jana Pawła II: ks. kard. Andrzej Deskur i ks. kard. Stanisław Nagy. Wewnątrz w jednej z bocznych kaplic wierni mogą zobaczyć zakrwawiona sutannę, którą Jan Paweł II miał na sobie w dniu zamachu na jego życie 13 maja 1981 r.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 


Konsekracja kościoła pw. św. Jana Pawła II znajdującego się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach fot. PAP/Jacek Bednarczyk

drukuj